Çarpışmaya dayanıklı bellek modülünün mekanik analiz çalışması
Mechanical analysis study of the crash protected memory module
- Tez No: 848544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, hava araçları için çarpışmaya dayanıklı bellek modülü tasarlanmış ve EUROCAE ED112 standardına uyum göstermesi için mekanik analizler yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında,ANSYS Spaceclaim programı kullanılarak hafıza modülünün katı modellemesi yapılmış ve sonra ANSYS programı kullanılarak dinamik ve statik analizleri gerçekleştirilmiştir. Kesme ve Çekme Testi analizlerinde,“ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural”modülü kullanılarak model üzerine 26689N üç yönde yük uygulanmış ve sonuç incelenmiştir. Plastik deformasyon oluşmamış, deformasyonlar elastik bölgede kalmıştır. Gerilmeler titanyumun 1092MPa değerinin çok altında kaldığı görülmüştür. Dinamik analizde,“ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Transient structural”modülü kullanılarak darbe şoku analizi yapılmış, bu çalışmada ise 3400g şok değeri 6.5ms boyunca uygulanmıştır. Bağlantı ayaklarında meydana gelen çok yüksek gerilmeler, ayakların koptuğu, bu sayede modülün daha az zarar göreceği değerlendirilmiştir. Statik Ezilme analizinde,“ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural”modülü kullanılarak model üzerine 22250N yük uygulanmış ve sonuç incelenmiştir. Maksimum gerilme 430 MPa olup sadece gövde üzerinde temas yüzeyinde meydana gelmiştir. Toplam yerdeğiştirme 0.5 mm olarak sadece gövde üzerinde temas yüzeyinde meydana gelmiştir. Derin Deniz Basıncı analizinde,“ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural”modülü kullanılarak model üzerine 22250N yük uygulanmış ve sonuç incelenmiştir. Maksimum gerilme 680 MPa seviyesinde kaldığı görülmüştür. Bu gerilme değeri civatalarin 900 MPa ve titanyumun 1092 MPa değerinin çok altında kaldığından plastik bir deformasyona sebep olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a crash survival memory module for aircraft was designed, and mechanical analyses were conducted to ensure compliance with the EUROCAE ED112 standard. In the first phase of the study, the solid modeling of the memory module was done using the ANSYS SpaceClaim program, followed by dynamic and static analyses using the ANSYS Mechanical program. For the Shear and Tensile Test analyses, the 'ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural' module was utilized to apply a load of 26689N in three directions to the model, and the results were examined. No plastic deformation occurred, and the deformations remained in the elastic region. Stresses were observed to be well below the value of 1092MPa for titanium. In the dynamic analysis, the 'ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Transient Structural' module was employed to perform impact shock analysis, where a shock value of 3400g was applied for 6.5ms. Very high stresses occurred in the connection brackets, causing the feet to detach, thereby evaluating that the module would suffer less damage. In the Static Crushing analysis, the 'ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural' module was used to apply a load of 22250N to the model, and the results were examined. The maximum stress was 430 MPa, occurring only on the contact surface on the body. The total displacement was 0.5 mm, only occurring on the contact surface on the body. For the Deep Sea Pressure analysis, the 'ANSYS WORKBENCH 2023 R2 Static Structural' module was used to apply a load of 22250N to the model, and the results were examined. The maximum stress remained at the level of 680 MPa. This stress value did not cause plastic deformation, as it was well below the values of 900 MPa for bolts and 1092MPa for titanium.