Context type effects on attachment preferences in disambiguating Turkish relative clauses
Türkçe ortaç yantümcelerinde iki anlamlılığın ortadan kaldırılmasında bağlam türünün etkisi
- Tez No: 848549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Psikodilbilimde tümcelerin işlenmesini ve anlaşılmasını anlamak için, ortaç yantümcesi yapıları yaygın olarak incelenmektedir. Karmaşık yapıları nedeniyle, ortaç yantümceleri araştırmacıların önemli bulgular elde etmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bağlam türü etkilerinin özne ortaç yantümce eki -(y)An kullanılarak kurulan Türkçe ortaç yantümcelerinin iliştirme tercihlerinde etkili olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Mevcut çalışma, iliştirme tercihinin nötr ve bağlamsal ortamlarda farklılaşıp farklılaşmadığını görmek için durumsal bağlamı (makul olma) ve dilsel bağlamı manipüle etmektedir. Türkçe anadil konuşucuları, ortaç yantümcesi iliştirme tercihlerinin değerlendirilmesi için çevrimdışı bir anketi (N = 100) ve iliştirme yeri seçme hususunda tepki sürelerinin incelenmesi için çevrimiçi kendi hızında okuma testini (N = 40) tamamlamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, nötr bağlamlarda gözlemlenen düşük bağlanma tercihinin (NP1), NP2 yanlı durumsal bağlam (makul olma) ve dilsel bağlam varlığında Türkçe ortaç yantümcelerinde iki anlamlılığın ortadan kaldırılması hususunda yüksek bağlanma tercihine (NP2) dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Her iki bağlam türünün de nötr bağlamlara kıyasla tepki sürelerini azaltmada etkili olduğu gözlenmiştir. Bulgular ayrıca dilsel bağlamın durumsal bağlamdan daha etkili olduğunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler Psikodilbilim, Ortaç Yantümceleri, İliştirme tercihleri, Bağlam etkileri, Makul olma, Durumsal Bağlam, Dilsel Bağlam
Özet (Çeviri)
In psycholinguistics, for understanding the processing and comprehension of sentences, relative clause structures are widely studied. Because of their complex structures, relative clauses allow researchers to derive significant findings. The goal of this study is to find out whether context type effects are effective in attachment preferences of Turkish relative clauses constructed using subject participle suffix -(y)An. The current study manipulates situational context (plausibility) and linguistic context to see if attachment preference differs in neutral and context-dependent settings. Turkish native speakers complete an offline questionnaire (N = 100) to assess their preferences for relative clause attachment site and an online self-paced reading task (N = 40) to examine the reaction times in opting for an attachment site. The results reveal that the low attachment preference (NP1) observed in neutral contexts transforms into a high attachment preference (NP2) when the NP2-biased situational context (plausibility) and linguistic context are presented in disambiguating Turkish relative clauses. Both types of contexts have been demonstrated to be effective in reducing reaction times when compared to neutral contexts. The findings further suggest that linguistic context is more effective than situational context. Keywords Psycholinguistics, Relative Clauses, Attachment preferences, Context effects, Plausibility, Situational Context, Linguistic Context