The effects of energy prices on inflation and monetary policy: The case of Turkey
Enerji fiyatlarının enflasyon ve para politikası üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 848563
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tez çalışmasında, 2012:01–2022:12 döneminde Türkiye'de enerji fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkileri NARDL Sınır Testi ekonometrik yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca ülkede enflasyon hedeflemesi rejimine geçilen 2006-2022 dönemi için enerji fiyatlarının para politikası üzerindeki etkileri modifiye edilmiş Taylor kuralı ile incelenmiştir. İktisadi yazında ampirik çalışmalarda genellikle uluslararası ham petrol fiyatı kullanılırken bu çalışmada iktisadi yazına katkıda bulunulması amacıyla söz konusu değişkene ek olarak Piyasa Takas Fiyatı değişkeni esas alınarak iki ayrı modelde yurt içi enflasyon üzerindeki etkiler araştırılmıştır. Çalışma sonucunda uluslararası petrol fiyatlarından tüketici fiyatlarına geçişkenliğin asimetrik ve anlamlı olduğu ortaya konulmuştur. Bulgular, söz konusu dönemde yurt içi nihai enerji fiyatlarında uygulanan sübvansiyon mekanizmalarının enflasyonla mücadelede etkin olduğunu teyit etmiştir. Öte yandan, Piyasa Takas Fiyatı'nın enflasyon üzerinde simetrik ve anlamlı etkileri olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Enerji fiyatlarının para politikası üzerindeki etkilerinin ekonometrik olarak zayıf olduğu tespit edilmiştir. Piyasa Takas Fiyatı'nın kamu kesimi ve ekonomik karar alıcılar tarafından takip edilmesi gereken önemli ve etkili bir gösterge olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler NARDL, Enerji, Piyasa Takas Fiyatı, Enflasyon, Para Politikası
Özet (Çeviri)
The NARDL Bounds Test method was employed in the thesis study to examine the impact of energy prices on inflation in Türkiye during the period of 2012:01-2022:12. Furthermore, the study investigated the effects of energy prices on monetary policy using a modified Taylor rule for the period of 2006-2022, which coincided with the country's transition to the inflation targeting regime. While previous empirical studies in the economic literature typically focused on the international crude oil price, this study explored the effects on domestic inflation using two different models that incorporated the Market Clearing Price variable in addition to the aforementioned variable. The aim was to contribute to the existing economic literature. The study revealed that the pass-through effect from international oil prices to consumer prices is both asymmetrical and significant. These findings confirmed the effectiveness of the subsidy mechanisms implemented in domestic final energy prices in combating inflation. Additionally, it was found that the Market Clearing Price significantly influences inflation and exhibits symmetrical effects. However, from an econometric perspective, the impact of energy prices on monetary policy was found to be weak. Consequently, it is crucial for the public sector and economic decision makers to closely monitor the Market Clearing Price, as it is an important and influential variable. Keywords NARDL, Energy, Market Clearing Price, Inflation, Monetary Policy