Essays on repeated principal-agent interaction
Tekrarlanan asil-vekil etkileşimi üzerine makaleler
- Tez No: 848562
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KOÇKESEN, DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tekrarlanan bir etkileşimde katılımcılar, mevcut getirileri maksimize etmenin yanı sıra kararlarının gelecekteki etkilerini de dikkate alırlar. Muhatapların tercihleriyle ilgili eksik bilgi olduğunda reputasyon kaygıları ortaya çıkar. Bu tez, sonlu tekrarlanan asil-vekil ilişkisini teorik ve deneysel olarak analiz etmektedir. Asil, bir dönemlik veya uzun dönemli bir projeyi elinde bulunduran bir devlet görevlisi olarak düşünülebilir. Vekil ise proje için gerekli bilgilere sahip özel kurumdur. Asil, olası getirileri gerçekleşen duruma bağlı bir projeyi uygulayacaktır ve gerçek durumla ilgili bilgiye sahip değildir. O, projeyi devretmek için bilgili bir vekili işe alıp almama kararı verir. Vekil, asille aynı tercihleri paylaşan iyi tip olabilir. Ayrıca vekil, pozitif olasılıkla asil ile uyumsuz tercihleri olan kötü tiptir. Asil, vekilin tipini bilmemekte ancak vekilin kötü tip olma olasılığını bilmektedir. Vekil, uzun vadeli; asil ise kısa vadeli veya uzun vadeli bir oyuncudur. Kısa vadeli asil tasarımında her dönemde uzun vadeli vekil yeni bir asille etkileşime girer. Uzun vadeli asil tasarımında ise, asil vekili işe almaya devam ettiği sürece etkileşim devam eder. Her iki tasarıda da asil, işe alma kararını verirken vekilin geçmiş seçimlerini gözlemler. Vekilin periyot-optimal aksiyonu oynamak için kısa vadeli teşvike ek olarak reputasyonunu artırmak için uzun vadeli kaygıları vardır. İyi vekil, kötü vekilden farklılaşmak isterken, kötü vekil iyi tipi taklit etmek istemektedir. Bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, bir ana model tanımlar. Kısa vadeli asil tasarımında vekil, reputasyon kaygılarının olduğu ilk dönemlerde işe alınmaz. Oynanacak ne kadar çok periyot varsa, vekilin o kadar fazla reputasyon kaygısı vardır. Bu nedenle, vekil, belirli periyotta optimal olmayan eylemi reputasyonunu artırmak için oynayabilir. Reputasyon kaygıları, asilin bu periyotlarda vekili işe almamasına yol açabilir. Bu nedenle,“kötü reputasyon”davranışı gözlemlenir [Ely and Valimaki, 2003]. Asil uzun vadeli bir oyuncu olduğunda, reputasyon kaygılarının faydalı olduğu gözlemlenmektedir. Uzun vadeli asil, reputasyon kaygısı olan dönemlerde de vekili işe alabilir. Ayrıca, uzun vadeli asil, vekili daha düşük reputasyon seviyelerinde de işe almaktadır. Böylece, denge getirileri iyileşmektedir. İkinci bölümde endojen ağırlıklar tanıtılmaktadır. Göreli ağırlıkları vekil, asil veya sosyal planlamacı belirler. Vekil, kariyer yoluna daha büyük adımlarla başlamayı tercih eder ve ağırlıkları kademeli olarak azaltır. İyi tip vekil, büyük başlayarak, gelecekteki etkileşimin daha az değerli hale geldiği bir ortam yaratır. Dolayısıyla, şimdiki dönemde doğru eylemi yapma teşviği, reputasyon endişelerinin önüne geçer. Öte yandan, asil, etkileşimin küçük başlamasını tercih eder. Bunu yaparak asil, vekilin reputasyon kaygılarından yararlanır. Asil, etkileşim ilerledikçe vekil ile ilgili inancını günceller. Aynı şekilde, amacı sosyal refahı maksimize etmek olan sosyal planlayıcı, etkileşime küçük başlamayı tercih eder. Bulgular, farklı koşullar altında bir kariyer yolunun optimal tasarımını vurgulamaktadır. Üçüncü bölüm, değişen göreli ağırlıkla tekrarlanan bir asil-vekil oyununu teorik ve deneysel olarak analiz etmektedir. Asıl ve vekilin farklı tercihlere sahip olma olasılığının yüksek olduğu tasarıma odaklanıyorum (vekil, yeterince yüksek olasılıkla kötü tiptir). Tekrarlanan oyun, böyle bir ortamda, denge getirisini geliştirerek değerli hale gelir. Asil için etkileşime küçük başlamanın ve ağırlıkları kademeli olarak artırmanın optimal olduğunu gösteriyorum. Vekilin reputasyon teşvikleri, reputasyonun yavaş gelişeceği şekilde yönetilir. Bu tahminleri çevrim içi deneylerle dört farklı tretmanda test ediyorum. İlk tretmanda, her periyot eşit ağırlık almaktadır. Etkileşim, diğer üç tretmanda küçük başlar ve ağırlıklar farklı hızlarda artar. Etkileşim ne kadar küçük başlarsa, vekilin reputasyon kaygılarının o kadar yüksek olduğunu gösteriyorum. Daha da önemlisi, asil küçük başlanılan tretmanlarda eşit ağırlıklı tretmana göre daha yüksek bir getiri elde etmektedir. Asimetrik bilgi içeren asil-vekil iletişiminde denge getirilerini geliştirmek için“küçük başlamanın”değerli bir araç olduğunu göstererek literatüre katkıda bulunuyorum.
Özet (Çeviri)
In a repeated interaction, one tries to maximize his/her current payoffs and consider the decision's future implications. Reputation concerns arise when there is incomplete information regarding the references of the counterparts. I theoretically and experimentally analyze the finitely repeated interaction between an agent and a principal. The principal can be thought of as a state official who holds either a one-period or a long-term project. The agent is a private firm that holds the necessary information for the project. The principal holds a project which yields a payoff depending on the realized state of the world. He is not informed about the state of the world and hires an informed agent to delegate the authority. The agent may be a good type who shares the same preferences with the principal. Moreover, there is a positive probability that the agent may be a“bad type”who has misaligned preferences with the principal. The principal does not know the agent's type but knows the prior probability that the agent is a bad type. The agent is a long-term player, and the principal is either a short-term or a long-term player. In the short-term-principal setup, the long-term agent meets a new principal in each period of the interaction. If the principal is also a long-term player, then the agent and principal meet once and interact as long as the principal continues to hire the agent. In both setups, the principal observes the past choices of the agent when making the hiring decision. Hence, both types of agents have a long-term incentive to keep a high reputation level in addition to the short-term incentive to play the stage-game optimal action. The good agent wants to separate from the bad agent, whereas the bad agent wants to mimic the good type. This thesis includes three chapters. The first chapter defines a benchmark model. The short-term principal does not hire the agent in the initial periods where there are reputation incentives. The more periods are left to be played, the more the agent's reputation incentives. Hence, the agent tends to play the action that will increase her reputation level even if that action is not optimal in the stage game. The principal expects a negative payoff in such periods. The reputation incentives lead to surplus loss as the principal does not hire the agent in such periods. Hence, the“bad reputation”behavior is observed [Ely and Valimaki, 2003]. When the principal is also a long-term player, the harmful effect of reputation incentives can be avoided. The long-term principal hires the agent in periods with reputation concerns. He can compensate for the losses of reputation-building behavior in the future periods. Moreover, the long-term principal hires the agent for lower reputation levels. Hence, it is seen that a long-term interaction between the agent and the principal decreases the harmful effects of reputation-building behavior and improves equilibrium payoffs . In the second chapter, I introduce endogenous stakes. Either the agent or the principal sets the allocation of the relative stakes. The agent prefers to start the career path with larger stakes, decreasing the stakes gradually. By starting large, the (good) agent creates an environment where future interaction becomes less valuable. Hence the incentive to take the right action in the current period prevails over reputation concerns. On the other hand, the principal allocates the stakes so that the interaction starts small. By doing so, the principal benefits from the reputation concerns of the agent. The principal updates his belief on the agent through interaction - stakes increase as the agent's reputation rises. Likewise, the social planner - whose objective is to maximize social welfare - prefers to start the interaction small. The findings highlight the optimal design of a career path under different conditions. The third chapter theoretically and experimentally analyzes a slightly different repeated principal-agent game with varying relative stakes. I focus on the setup where there is a high probability that the principal and the agent have misaligned preferences (the agent is the bad type with sufficiently high probability). Repeated play becomes valuable in such a setting by improving the equilibrium payoff of the principal. The agent has reputation incentives that motivate her to take action matching the true state in the initial periods rather than maximize her period payoff. As Morris [2001] calls, the“discipline effect”of the reputation incentives benefits the principal. We show it is optimal for the principal to start the interaction small and increase the stakes gradually. The agent's reputation incentives are managed so that the reputation evolves slowly. I test these predictions in four treatments via online experiments. Each period receives an equal stake in the first treatment. The interaction starts small in the other three treatments, and the stakes increase at different speeds. We show that the smaller the interaction starts, the higher the reputation incentives of the agent. More importantly, I show that the principal earns a higher payoff in starting-small (gradualism) treatments than the equal-stakes treatment. I contribute to the literature on gradualism by showing that it is a valuable tool for improving equilibrium payoffs in the principal-agent framework with asymmetric information.