Batı Anadolu'daki Kybele kutsal alanlarında bulunan küçük buluntuların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of small finds from the sanctuaries of Kybele in Western Asia minor
- Tez No: 848590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Batı Anadolu'daki Kybele kutsal alanlarında ele geçen küçük buluntuların incelendiği bu tez çalışmasında ele alınan dokuz antik kentte, tanrıçanın Arkaik Dönem ve Roma Dönemi arasında geçirmiş olduğu değişim ve kentlerin birbirleri ile etkileşim halinde kalarak kült için ürettikleri eserler karşılaştırılarak incelenmiştir. İlk bölümde Ana Tanrıça'nın Anadolu topraklarında var olmasına olanak sağlayan inanç sistemi ve doğduğu topraklardan Roma Uygarlığında var olduğu döneme değin gelişim ve yayılım süreci ile geçen yüzyıllar boyunca değişen ikonografisi ve tanrıça adına gerçekleştirilen törenler anlatılmıştır. İkinci bölümde Batı Anadolu kentleri Ephesos, Erythrai, Klazomenai, Kolophon, Metropolis, Pergamon, Phokaia, Priene ve Smyrna'datanrıça Kybele tapımı ve kentlerdeki kutsal alanları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kutsal alanlarda ele geçen küçük buluntular kronolojik ve ikonografik açıdan incelenmiş, farklı kentlerin buluntuları karşılaştırılarak ele alınmıştır. Aktarılan bilgiler için güncel yazılı kaynaklar, arkeolojik ve epigrafik buluntulardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the small finds recovered from the sanctuaries of Cybele in Western Anatolia and compares the changes the goddess underwent between the Archaic Period and the Roman Period in the nine ancient cities and the artifacts produced by the cities for the cult by interacting with each other. In the first chapter, the belief system that enabled the existence of the Mother Goddess in Anatolia, the development and diffusion process from her birthplace to the Roman Civilization, the changing iconography over the centuries and the ceremonies performed in the name of the goddess are explained. In the second part, the worship of the goddess Cybele in the Western Anatolian cities of Ephesos, Erythrai, Klazomenai, Kolophon, Metropolis, Pergamon, Phokaia, Priene and Smyrna and their sanctuaries are discussed. In the third section, the small finds from the sanctuaries are analyzed chronologically and iconographically, and the finds from different cities are compared. Current written sources, archaeological and epigraphic finds were utilized for the information provided.