İslam'da israf: Sıfır atık üzerine bir değerlendirme
Wastage in Islam: An evaluation on zero waste
- Tez No: 848613
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Maliye, Religion, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Herhangi bir konuda aşırıya gitme ve haddi aşma gibi anlamlara gelebilen israf kavramı, daha çok maddi harcamalar konusunda kullanılmaktadır. İnsanların ihtiyacı sınırlı olsa da tüketimin sınırsız olduğu insanlara aşılanarak daha çok tüketmeye yönlendirilir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sanayileşme ile daha çok tüketmeyi bir yaşam felsefesi haline getiren tüketim toplumunda israf boyutu her geçen gün artmaktadır. Aslında nesnelerin tüketilmesi gerekirken insanın kendisinin tükendiği bir tablo ile karşı karşıya gelinmiştir. İsraf olgusu, önce kişinin kendisini, sonra aile düzenini ve içinde bulunmuş olduğu toplumu yoksulluğa sürükler. Bu durumun önüne geçmek ancak her sorunu çözmede rehber olan İslam dininin ortaya koymuş olduğu hükümlerle mümkündür. İnsanlar, bir yandan Allah'ın çizmiş olduğu sınırlar içerisinde olmalı diğer yandan insanlık için en iyi örnekleri ortaya koyan Hz. Muhammed'in davranışlarını takip etmelidir. Bir atık yönetim felsefesi olarak tanımlanabilen“sıfır atık”kaynakların daha verimli kullanılması ve atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi yoluyla çevreye daha az zarar verilmesini ve sürdürülebilir bir gelecek inşa edilmesini amaçlar. Dünyanın birçok yerinde sıfır atık uygulamalarının hayata geçirilmeye başlandığını görürüz. Bu uygulamaların sayısı arttıkça ve yerinde uygulamalara imza attıkça dünya daha yaşanılabilir bir hale gelecektir. Her zaman dengede olmayı öğütleyen İslam dininin öğretileri ile sıfır atık uygulamaları paralellik gösterir. Böylelikle sıfır atık uygulamaları ile israfın önüne geçilecek ve daha yaşanılabilir bir dünya mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of waste, which can mean going to extremes in any subjected and exceeding the limit, is mostly used for financial expenditures. Although people's needs are limited, they are directed to consume more by instilling in people whose consumption is unlimited. Especially with the development of technology and industrialization, the size of waste is increasing day bay day in the consumer society that makes consuming more a philosophy of life. In fact, we are faced with a picture in which the human being herself is exhausted while the objects should be consumed. Waste first drags the person himself/herself, then the family order, the society he/she lives in and the whole world into poverty. It is only possible to prevent waste with the provisions of the religion of Islam, which is the guide in solving every problem. People should be within the limits drawn by Allah. Also, people should follow the actions of Muhammad, who set the best examples for humanity. Zero waste is a waste management philosophy. Zero waste aims to cause less damage to the environment and to build a sustainable future by using resources more efficiently and preventing or minimizing waste generation. We see that zero waste practices are being implemented in many parts of the world. The world become more livable as the number of these practices increases and as on-site practices are made. Zero waste practices show parallelism with the teachings of the religion of Islam, which always advises to be in balance. Thus, with zero waste practices, waste will be prevented, and a more livable world will become possible.