Psikolojik iyi oluş ve maneviyat arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between psychological well-being and spirituality
- Tez No: 848612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik iyi oluş ve maneviyat arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın çalışma grubunu 18-64 yaş aralığında bulunan 618 yetişkin bireyden oluşturmaktadır. Bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek amacı ile“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”, bireylerin maneviyat düzeylerini belirlemek amacı ile“Maneviyat Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Maneviyat Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanan veriler istatistik paket programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Veriler, bağımsız gruplar t-test analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Psikolojik İyi Oluş ile Maneviyat arasında pozitif yönlü bir korelasyon bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin Psikolojik İyi Oluş düzeyi cinsiyet ve kardeş sayısına göre farklılaşmamaktadır. Bunun yanı sıra araştırmaya katılan bireylerin Psikolojik İyi Oluş düzeyi; medeni durum, öğrenim durumu, ekonomik durum, anne-baba tutumuna göre farklılaşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin Maneviyat düzeyleri; cinsiyet, yaş, medeni durum, ekonomik durum, anne- baba tutumu ve kardeş sayısına göre farklılaşmaktadır. Öğrenim durumuna göre ise farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between psychological well-being and spirituality. The study group of this research, which is in the relational survey method, consists of 618 adult individuals between the ages of 18-64.“Psychological Well-Being Scale”was used to determine individuals' psychological well-being levels,“Spirituality Scale”to determine individuals' spirituality levels, and“Personal Information Form”prepared by the researcher. The data collected with the“Psychological Well-Being Scale”,“Spirituality Scale”and“Personal Information Form”were analyzed and interpreted with the statistical package program. Data were analyzed using independent groups t-test analysis, oneway analysis of variance (ANOVA), and regression analysis. As a result of the analysis, a positive correlation was found between Psychological Well-Being and Spirituality. The psychological well-being level of the individuals participating in the research does not differ according to gender and number of siblings. In addition, the psychological well-being level of the individuals participating in the research; differs according to marital status, educational status, economic status, and parental attitudes. Spirituality levels of the individuals participating in the research; differs according to gender, age, marital status, economic status, parental attitude and number of siblings. It does not differ according to educational status.