Development of a maturity index for digital transformation in organizations
Kuruluşlardaki dijital dönüşüm için bir olgunluk indeksinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 848636
  2. Yazar: UMUT ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN, DOÇ. DR. EBRU GÖKALP AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kuruluşlar, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi çeşitli teknolojilerden yararlanan bağlantılı, akıllı ve kendi kendini yöneten sistemler kurarak dijital dönüşümün (DX) faydalarını en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Rekabetçi kalabilmek ve pazarda başarılı olabilmek için kurumsal DX olgunluklarını değerlendirmeleri gerekir. Olgunluk indeksi gibi olgunluk yapıları, olgunluğu değerlendirmek ve diğer kuruluşlarla kıyaslama yapmak için sistematik ve yapılandırılmış bir yaklaşım sağlar. Ancak literatür taraması, mevcut DX olgunluk yapılarında kısıtlı kamu erişimi, yetersiz ayrıntı düzeyi, alan uzmanlarına ihtiyaç ve değerlendirmede öznellik gibi sınırlamaları ortaya koymakta ve bir araştırma boşluğuna işaret etmektedir. Bu boşluğu gidermek için bu tez, tasarım bilimi araştırmalarını kullanarak DX-MI adı verilen yeni bir DX olgunluk indeksi sunmaktadır. DX-MI, kuruluşların DX olgunluklarını ölçmelerine yardımcı olan ve onları daha yüksek olgunluk seviyelerine ulaşmaya yönlendiren bir kendi kendine teşhis aracıdır. Araç, boyutları, alt boyutları ve ölçüm araçlarını içeren hiyerarşik bir yapıya sahiptir ve bunların tümü kanıta veya nesnel ölçülebilir metriklere dayanan bir değerlendirme yaklaşımı ile desteklenmektedir. Ayrıca, bileşenlerinin ağırlıklarını belirlemek için Analitik Hiyerarşi Sürecini (AHS) kullanır ve bu da daha doğru bir ölçüm sağlar. DX-MI'nın uygulanabilirliğini ve kullanılabilirliğini kontrol etmek için çoklu vaka çalışması yapılmıştır. Sonuçlar, DX-MI'nın kuruluşlarda DX olgunluğunu ölçmek için titiz ve pratik bir yöntem sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations aim to maximize the benefits of digital transformation (DX) by deploying connected, intelligent, and self-governed systems that leverage diverse technologies, such as the Internet of Things (IoT). In order to stay competitive and succeed in the market, they need to evaluate their organizational DX maturity. Maturity structures, such as maturity index, provide a systematic and structured approach for evaluating maturity and benchmarking with other organizations. However, the literature review reveals limitations in existing DX maturity structures, including restricted public access, insufficient granularity, reliance on domain experts, and subjectivity in assessment, indicating a research gap. To address this gap, this thesis introduces a novel DX maturity index called DX-MI, using design science research. The DX-MI is a self-diagnostic tool that helps organizations measure their DX maturity and guides them toward achieving higher levels of maturity. The tool has a hierarchical structure that includes dimensions, sub-dimensions, and measurement instruments, all underpinned by an assessment approach grounded in evidence or objective quantifiable metrics. Additionally, it employs the Analytical Hierarchy Process (AHP) to determine the weights of its components, resulting in a more accurate measurement. Multiple case studies were conducted to check the applicability and usability of the DX-MI. The results indicate that it provides a rigorous and practical methodology for measuring DX maturity in organizations.