Hemşirelik öğrencilerinin cerrahi uygulanmış obez hastalara yönelik önyargılarının belirlenmesi
Determination of nursing student's prejudices towards obese patients who underwent surgery
  1. Tez No: 848643
  2. Yazar: FİDAN ATEŞGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin cerrahi uygulanmış obez hastalara yönelik önyargılarının belirlenmesini amaçlayan kesitsel tipte bir çalışma olarak 5 Mayıs- 20 Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini evrenin bilindiği durumlarda örneklem hesaplama formülüne göre Neyman Tabakalı Örnekleme yöntemi kullanılarak toplam 181 son sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, Sosyo-Demografik Özellikler ve Obezite İle İlgili Veri Toplama Formu ile GAMS-27 Obezite Önyargı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalamasının 22.54±1.44, %60.8'inin kadın, GAMS-27 Obezite Önyargı Ölçeği toplam puan ortalamasının 81.88±10.80, öğrencilerin %51.4'ünün önyargıya eğilimli, %38.7'sinin önyargılı olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin %84.5'inin obez hastaya karşı önyargısız olduğunu belirtmesine rağmen önyargıya eğilimli olduğu saptanmıştır. Fiziksel görünümü fazla kilolu/obez olarak algılayanlarda obezite önyargısının daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin önyargıya eğilimli olduğu, önyargısız olduğunu belirten grubun önyargılıya eğilimli olduğunun farkında olmadıkları ve örtük önyargıya sahip oldukları, fiziksel görünümü algılamanın obezite önyargısını etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuç doğrultusunda obeziteye yönelik tutumlar araştırılırken hem örtük hem de açık önyargıların incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted between May 5 and June 2022 the determination of nursing students' prejudices towards obese patients who underwent surgery. The sample of the study consisted of 181 senior nursing students, using the Neyman Stratified Sampling method according to the sample calculation formula in cases where the population is known. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics and Obesity-Related Data Collection Form and GAMS-27 Obesity Prejudice Scale. Descriptive statistics, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation analysis were used to analyze the data. It was determined that the mean age of the students was 22.54±1.44, 60.8% were female, the mean total score of GAMS-27 Obesity Prejudice Scale was 81.88±10.80, 51.4% of the students were prejudice tendency and 38.7% were prejudiced. Although 84.5% of the students stated that they were not prejudiced against obese patients, it was found that they were prejudiced tended. It was determined that the obesity prejudice of those who perceived physical appearance as overweight/obese was more positive. In line with the results obtained from the research, it was determined that the students were prejudiced tended, the group stating that they were not prejudiced had implicit prejudiced tended that they were not aware of, and perceiving physical appearance affected obesity prejudice. In line with this result, it is suggested that both implicit and explicit prejudices should be examined while investigating attitudes towards obesity.