The investigation of intestinal zinc and glucose metabolism due to increased glucose amount in obesity
Obezitede artan glikoz miktarına bağlı ince bağırsak çinko ve glukoz metabolizmasının incelenmesi
- Tez No: 848675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ GÜLEÇ, DOÇ. DR. ALİ OĞUZ BÜYÜKKİLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde besin tüketiminin dengesizliği ve artan paketli gıda tüketimlerinin yanında karbonhidrat odaklı tüketimin de yaygın olması obezite ve tip 2 diyabet risklerini her yaş grubunda arttırmaktadır. Ayrıca obezite birçok diğer metabolik hastalıklar içinde risk faktörü olarak değerlendirilebilir. Beslenme şeklimiz ne olursa olsun genel olarak besin öğeleri vücudumuza bağırsak yolu ile girmektedir. Bağırsak dokusu bulunduğu konum açısından sindirilen besinler için vücut dışı-içi arasındaki geçiş noktasıdır. Bu toplam hücre popülasyonu içersinde en yüksek oran enterosit hücrelerine aittir ve besin emiliminden sorumlu olması canlılığın sürdürülebilmesi adına önemlidir. Besin- entersosit hücre ilişkisi dikkate alındığında son yıllarda bu hücrelerin besin öğlerinin çeşidini ve miktarını nasıl algıladıkları ve obezite gibi metabolik hastalıklarla ilişkileri üzerine çalışmalar gittikçe artmaktadır. Bu alanda yaptığımız çalışmalarda, enterosit hücrelerinin yüksek oranda glikoz ile maruziyeti sonrası çinko metabolizmasına etki edebileceğine dair bazı deneysel sonuçlar elde edilmişti. Sonuçları daha ileri taşımak ve sonrasında yapılabilecek çalışmalar adına bu tez planlanmıştır. Özellikle farklı dokularda hücre için çinkonun glikoz ve yağ metabolizması için önemli olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında obezite durumunda serum çinko seviyesinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu bilgiler glikoz ve çinko arasında fizyolojik ilişkinin olduğunu işaret etmektedir. Yapılan çalışmalarda ince bağırsak enterosit hücreleri için glikoz ve çinko metabolizmasının olası fizyolojik ilişkisi hakkında yeterli bilgi olmaması ve özellikle bu iki besin öğesi için enterosit hücrelerinin geçiş noktası olması yapılan çalışmayı öneli hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as an excessive accumulation of adipose tissue within the human body. The global prevalence of obesity has seen a marked increase, and our country is no exception to this trend. The pathogenesis of obesity is intricately linked to the consumption of glucose, a phenomenon in which glucose absorption plays a pivotal role via the enterocytes of the intestinal lining. In individuals with obesity, both dietary and blood glucose levels are elevated, thereby intensifying the exposure of enterocyte cells to glucose. This thesis results delved into the interactions between high-glucose-associated zinc metabolism and zinc-dependent glucose metabolism within enterocyte cells. Results revealed a correlation between elevated glucose concentrations and reduced zinc levels within the cells, coupled with the regulation of mRNA levels on zinc transporters. Additionally, observed a reduction in cellular 2-deoxy-glucose uptake upon zinc treatment. Also, indicated that zinc treatments, whether administered to the basolateral or both apical and basolateral sides of the cells, led to the regulation of mRNA levels for glucose transporters, compared to control groups. Remarkably, also observed that specific treatments involving zinc on the polarized sides of Caco-2 cells increased the efflux of glucose from these cells. In conclusion, results suggest that zinc may play a pivotal role in the development of obesity concerning glucose metabolism.