Clinical study for hormonal variations and their association with CFTR , FSHR genes expression in male infertility
Erkek kısırlığında hormonal değişiklikler ve KFTR, FSHR genleri ifadesi ile ilişkisi üzerine klinik çalışma
  1. Tez No: 848674
  2. Yazar: MUNTADHER MOHAMMED JABER JABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mevcut çalışma, Eylül 2022'den Haziran 2023'e kadar olan dönem için Al-Nasiriyah Eğitim Hastanesi, Thi-Qar, Irak'taki kısırlık Birimi'nde yürütülmüştür. Erkeklik ve evlilik dışı kısırlığı incelemek için, hastaların klinik vakaları ürolog tarafından seçilerek toplandı, bu çalışma toplam Folikül uyarıcı hormon (FSH), Lüteinizan hormon (LH) ve Testosteron (T) düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. erkek infertilitesi ile ilişkisi araştırıldı ve FSHR ve CFTR gen polimorfizmi ile infertilitenin kombine etkisini vaka çalışması erkeklerde araştırıldı. Yaş kategorilerine göre yaşları 20-40 arasında değişen 150 örnek içeren bu çalışma iki gruba ayrıldı, birinci grup (sağlıklı grup) 75 erkek ve hasta grubu 75 infertil erkek olmak üzere her grup 4 gruba ayrıldı. Bu çalışma, hastalar için ortalama yaşın 29.28 ± 6.38 yıl olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca 26-30 yaş grubundaki hastaların çoğunun 28 (%37.3) olduğunu ortaya koydu, bu çalışma sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldığında kısırlığı olan hastalarda medyan serum FSH düzeylerinde oldukça anlamLı bir artış olduğunu gösterdi, 3.43 (3.77) ) ve sırasıyla 2,18 (1,95) ve fark oldukça anlamLıydı (P < 0,001). Ayrıca, sağlıklı kontrol ile karşılaştırıldığında kısırlığı olan hastalarda serum Lüteinizan Hormonun (LH) medyan seviyeleri sırasıyla 5,64 (3,76) ve 3,35 (1,86) arttı ve fark oldukça anlamLıydı (P < 0,001). Ancak serum testosteron hormonunun ortanca düzeyleri sağlıklı kontrole kıyasla infertil hastalarda daha düşük, sırasıyla 3,82 (2,85) ve 5,42 (1,55) ve fark oldukça anlamLıydı (P < 0,001), Testosteron hormon testi daha yüksek duyarlılık gösteriyor (81) %) ise FSH (%72) ve LH (%78). İnfertilite hastalarında CFTR ΔF508 (C/T) geni ile ilgili olarak. Olgular ve sağlıklı kontrol grupları arasında genotiplerin sıklık dağılımında anlamLı bir fark olmamakla birlikte. Ancak, Odd oranı 1.54 TT olduğu için CC'ye karşı genotip TT ile kısırlık riskinde artış vardı, istatistiksel olarak anlamLıydı ve kısırlık için etiyolojik fraksiyon olarak kabul edilebilir. Ayrıca Odd oranı 1.95 olduğundan CC'ye karşı genotip CT ile infertilite riskinde artış vardı ve infertilite için etiyolojik fraksiyon olarak kabul edilebilir. İnfertilite hastalarında FSHR (rs1394205) G/A geni ile ilgili. Eş baskın modda, hastalar ve kontrol grupları arasında genotiplerin frekans dağılımında oldukça anlamLı bir fark vardı (P = 0.001). Odd oranı 6.26 olduğundan, genotip AA ile GG arasında kısırlık riski artmıştır, istatistiksel olarak anlamLıdır (P=0.001) ve kısırlık için etiyolojik fraksiyon olarak kabul edilebilir, ayrıca genotip GA ile tek olarak GG ile kısırlık riski artmıştır. oranı 2.35 idi, istatistiksel olarak anlamLıydı (P=0.001) ve infertilite için etyolojik fraksiyon olarak kabul edilebilir. Mevcut sonuçlar, CFTR ΔF508 (C/T) genotip serum FSH seviyeleri arasında anlamLı bir ilişki olduğunu göstermektedir; FSH seviyeleri, sırasıyla CC ve CT genotipine kıyasla TT genotipinde artmıştır. Ancak mevcut sonuçlar, CFTR ΔF508 (C/T) genotip serum LH seviyeleri arasında anlamLı olmayan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Mevcut sonuçlar, sırasıyla CC genotipi ve CT genotipine kıyasla TT genotipindeki serum Testosteron Hormon seviyelerinin anlamLı olmayan bir şekilde azaldığını göstermektedir. Mevcut araştırma, FSHR (rs1394205) G/A genotipi ile serum hormon düzeyi arasında anlamLı olmayan bir ilişki olduğunu göstermektedir. AA genotipinde serum FSH seviyeleri ve serum LH seviyeleri sırasıyla GG ve GA genotipine göre artmasına rağmen. Ancak mevcut sonuçlar, sırasıyla GG genotipi ve GA genotipine kıyasla AA genotipindeki serum Testosteron Hormon seviyelerinin anlamLı olmayan bir şekilde azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Current study is conducted for the period from September 2022 until June 2023 at infertility Unit, Al-Nasiriyah Teaching Hospital, Thi-Qar, Iraq. To examine masculinity and marital infertility , the clinical cases of the patients were collected after being nominated by the urologist, this study aims to evaluate levels of total Follicle-stimulating hormone (FSH), Luteinizing hormone (LH), and Testosterone (T) their relationship to male infertility and investigate the combined effect of FSHR and CFTR gene polymorphism and infertile in case–study men. The present study includes number of 150 samples their age ranging from 20-40 years old , were divided into two groups, first group (healthy group) includes 75 men and patient group include a number of 75 infertile men each group were divided into four groups according the age categories. Present study showed that mean age for patients is 29.28 ± 6.38 years. The results also revealed that the most patients in age groups 26-30 years of age accounted for 28 (37.3 %), present study indicate highly significant increase of median levels of serum FSH in patients with infertility in comparison with healthy control, 3.43 (3.77) versus 2.18 (1.95) respectively, and the difference was highly significant (P < 0.001). Also, the median levels of serum Luteinizing Hormone (LH) was increased in patients with infertility in comparison with healthy control, 5.64 (3.76) versus 3.35 (1.86) respectively, and the difference was highly significant (P < 0.001). But the median levels of serum testosterone hormone lower in patients with infertility in comparison with healthy control, 3.82 (2.85) versus 5.42 (1.55) respectively, and the difference was highly significant (P < 0.001), Testosterone hormone test shows higher sensitivity (81%) while FSH (72%) and LH (78%). Regarding CFTR ΔF508 (C/T) gene in patients with infertility. Although there is no significant difference in the frequency distribution of genotypes between cases and healthy control groups. But there was increased risk of infertility with genotype TT versus CC as Odd ratio 1.54 was TT, with statistically significant and may be considered as etiological fraction for infertility. Also there was increased risk of infertility with genotype CT versus CC as Odd ratio was 1.95, and may be considered as etiological fraction for infertility. Concerning FSHR (rs1394205) G/A gene in patients with infertility. In co-dominant mode, there was highly significant difference in the frequency distribution of genotypes between patients and control groups (P = 0.001). There was increased risk of infertility with genotype AA versus GG as Odd ratio was 6.26, with statistically significant (P=0.001), and may be considered as etiological fraction for infertility, also there was increased risk of infertility with genotype GA versus GG as Odd ratio was 2.35, with statistically significant (P=0.001), and may be considered as etiological fraction for infertility. The current results show significant association between CFTR ΔF508 (C/T) genotype serum FSH levels, were the FSH levels increased in TT genotype in compared to CC and CT genotype respectively. But the present results show non-significant association between CFTR ΔF508 (C/T) genotype serum LH levels. Whereas the present results show non-significant decreased the serum Testosterone Hormone levels in TT genotype in compared to CC genotype and CT genotype respectively. The present investigation show non-significant association between FSHR (rs1394205) G/A genotype and serum hormones level. Although increased the serum FSH levels and serum LH levels in AA genotype in compared to GG and GA genotype respectively. But the present results show non-significant decreased the serum Testosterone Hormone levels in AA genotype in compared to GG genotype and GA genotype respectively.