Integration of lean management and sustainability at construction supply chain management level as a competitive advantage tool
Rekabet avantajı aracı olarak yalın yönetim ve sürdürülebilirliğin inşaat tedarik zinciri yönetimi seviyesinde entegrasyonu
  1. Tez No: 848679
  2. Yazar: GAMZE TATLICI KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnşaat şirketlerinin tedarik zincirlerinin başarısı ve performansı, inşaat şirketlerinin rekabetçiliğini, maliyet ve zaman etkinliğini, sürdürülebilirliğini ve yalın performansını etkileyebilir. Projelerin başlangıcında tedarikçi seçimi kararı ve tedarik zincirinin kurulması, olası sorunların en aza indirilmesinde önemli rol oynayabilir. Ayrıca, yalın ve sürdürülebilir tedarik zinciri, en uygun tedarikçilerle iş birliği yapılarak desteklenebilir. Tezin amacı, sürdürülebilir inşaat tedarik zinciri oluşturmak için tedarikçi seçiminde etkili kriterleri belirlemek ve sürdürülebilir inşaat tedarik zinciri oluşturmak için tedarikçi seçiminde kullanılabileceği düşünülen kavramsal bir model önermektir. Dolayısıyla, tezin odak noktası tedarik zincirlerinin ilk kuruluş aşamasıdır. Bu amaçla, literatür taramasını takiben 16 standart, endeks ve sertifika incelenmiş, Delphi Yöntemi ve En İyi-En Kötü Yöntemi (BWM) uygulanmış ve mülakatlar gerçekleştirilmiştir. 16 standart, endeks ve sertifikanın incelenmesi sonucunda 649 kriter belirlenmiş ve bu kriterler birbiriyle örtüşen kriterlerin elenmesiyle rafine edilmiştir. Toplamda 222 kriter kalmış ve 4 kategori altında gruplandırılmıştır. Bu 4 kriter kategorisine dayanarak, dört grup (yani PHO, EMD, PR ve SC) için dört tur Delphi anketi gerçekleştirilmiştir. Delphi anketleri sonucunda PHO grubunda 11 kriter, EMD grubunda 8 kriter, PR'de 8 kriter ve SC grubunda 7 kriter seçilmiştir. Delphi anketlerinin çıktıları BWM'ye girdi sağlamıştır. Uzmanlardan elde edilen veriler ile tedarikçi seçiminde kullanılacak kriterlerin optimal ve global ağırlıklar hesaplanmıştır. BWM sonucunda, grup sıralamasında SC grubunun en büyük etkiye sahip olduğu, PHO grubunun ise en az etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, BWM'ye göre, azalan sırada ilk on global ağırlıklı kriterler şunlardır: SC6, SC7, SC2, SC1, SC5, SC4, EMD7, EMD6, EMD2 ve EMD4. Yalın ve sürdürülebilir inşaat tedarik zinciri yönetiminde tedarikçi seçimi aşamasında potansiyel girdi olarak değerlendirilebilecek bu kriter listesi kavramsal model kapsamında önerilmiştir. Araştırma bulguları üzerine uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar, kriterlerin ve kavramsal modelin inşaat sektörüne uygulanabileceği ve inşaat sektöründe tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırabileceği konusunda hemfikir olmuştur. Bu 10 kriterin dikkate alınması ve tedarikçi seçiminde potansiyel girdiler olarak kullanılması, inşaat sektörü profesyonellerinin yalın ve sürdürülebilir inşaat tedarik zinciri yönetiminde karar verme sürecini desteklemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Success and performance of construction companies' supply chains can influence competitiveness, cost and time effectiveness, sustainability and lean performance of construction companies. Suppliers' selection decision and supply chain establishment at the very beginning of the project can play important role in minimization of potential problems. Moreover, lean and sustainable supply chain can be affected and supported by cooperation with the most suitable suppliers. This thesis aims to determine the effective criteria in supplier selection to establish sustainable construction supply chain and to propose a conceptual model which can be considered to be used in supplier selection to establish sustainable construction supply chain. So that, the focus of this thesis is on the supply chains initial establishment phase. With this aim, following the literature review and examining 16 standards, indices and certificates, the Delphi Method and Best-Worst Method (BWM) were applied and interviews were conducted. Examination of the 16 standards, indices and certificates revealed 649 criteria which have been refined through elimination of the overlapped criteria. In total 222 criteria were remained and grouped under 4 categories. Based on these 4 categories of criteria, four groups (i.e., PHO, EMD, PR, and SC) of four round Delphi surveys were performed. As a result of the Delphi surveys, 11 criteria in the PHO group, 8 criteria in the EMD group, 8 criteria in the PR, and 7 criteria in the supply chain groups were selected. Delphi surveys' outputs provided input to the BWM. The criteria to be used in supplier selection were searched by calculating the optimal and global weights obtained from the experts. As a result of BWM, in the group rankings, SC group was indicated to have the greatest impact whereas the PHO group was indicated to have the least impact. Furthermore, according to the BWM, the top ten global weighted criteria in the descending order are: SC6, SC7, SC2, SC1, SC5, SC4, EMD7, EMD6, EMD2, and EMD4. These criteria list, which can be considered as potential input to the suppliers' selection phase in lean and sustainable construction supply chain management, has been proposed within the conceptual model. Interviews were held with experts on the research findings. All interviewees agreed that the criteria and conceptual model can be applicable to the construction industry and can facilitate supply chain management in the construction industry. Considering these 10 criteria and using them as potential inputs to supplier selection can support the construction industry professionals' decision-making process in lean and sustainable construction supply chain management.