Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin beslenme okuryazarlık durumu ile beslenme ve egzersiz davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition literacy status and nutrition-exercise behaviors of gastronomy culinary arts department students
- Tez No: 848709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, İskenderun Teknik Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinin beslenme okuryazarlık düzeylerini saptamak, beslenme ve egzersiz davranışları ile ilişkili faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında aktif kayıtlı olan 150 öğrenci çalışma kapsamına alınmış, araştırma verileri SPSS 24.0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %62'si kadın, %38'i erkektir. Öğrencilerin %76,7'sinin yeterli düzeyde beslenme okuryazarlığına, %23,3'ünün ise sınırda beslenme okuryazarlığına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin %30'nun egzersiz yaptığı, en çok yürüyüş (%57,8), fitness (%24,4) ve saha sporlarının (%15,6) tercih edildiği belirlenmiştir. Katılımcıların beslenme okuryazarlığı toplam skorları bakımından sınırda ve yeterli olma durumları ile psikolojik yeme, öğün düzeni, sağlıksız beslenme, sağlıklı beslenme ve egzersiz davranışları arasında anlamlı düzeyde ilişkilere rastlanmamıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara yönelik sonuçlar değerlendirilmiş ve uygun öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the nutritional literacy levels of Iskenderun Technical University Gastronomy and Culinary Arts department students and to evaluate the factors related to nutrition and exercise behaviors. 150 students who were active in the 2022-2023 academic year were included in the study, and the research data was analyzed using the SPSS 24.0 statistical package program. 62% of the participants are women and 38% are men. It was concluded that 76.7% of the students had adequate nutritional literacy and 23.3% had borderline nutritional literacy. It was determined that 30% of the students exercised, and the most preferred activities were walking (57.8%), fitness (24.4%) and field sports (15.6%). No significant relationships were found between the participants' borderline and adequate status in terms of their total nutritional literacy scores and psychological eating, meal pattern, unhealthy nutrition, healthy nutrition and exercise behaviors. The results of the findings obtained in the research were evaluated and appropriate suggestions were presented.