Türkiye'de dondurulmuş meyve-sebze işleme sanayi ve Avrupa Birliği karşısındaki durumu
The Frozen fruit and vegetable sector in Turkey and its situation in view of the European Union policies
  1. Tez No: 84872
  2. Yazar: FİLİZ PEZİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE DONDURULMUŞ MEYVE-SEBZE İŞLEME SANAYİ VE AVRUPA BİRLİĞİ KARŞISINDAKİ DURUMU Araştırma, Avrupa Birliği tarım politikası ile karşılaştırmalı olarak dondurulmuş meyve- sebze sektörünün durumunun belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, sektörde faaliyet gösteren 34 firmadan 14'ü ile yapılan anket sonuçlan ve çeşitli kaynaklardan faydalanılmıştır. İncelenen firmaların %57.1'i 10.000 ton/yılın üzerinde dondurulmuş ürün üretim kapasitesine sahiptir. Firmaların tamamında IQF (Bireysel Hızlı Dondurma) tekniği kullanılmaktadır. Firmalarda toplam 18 tür sebze ve 9 tür meyve işlenmektedir. Avrupa Birliği 'nde dondurulmuş meyve-sebze Ortak Piyasa Düzenlerine (OPD) sahipken, Türkiye'de böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Avrupa Birliği'nde dondurulmuş meyve-sebze sektörü OPD'ne göre destek ve teşviklerden yararlanmaktadır. Türkiye'de ise, dondurulmuş meyve-sebze sektörü diğer sanayi kuruluşlarıyla aynı destek ve teşvik sistemi kapsamındadır. ANAHTAR KELİMELER Derin Dondurma, Meyve-Sebze, Ekonomi-Politik, Türkiye, Avrupa Birliği.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE FROZEN FRUIT AND VEGETABLE SECTOR IN TURKEY AND ITS SITUATION IN VIEW OF THE EUROPEAN UNION POLICD2S The aim of this study is determine situation of Turkish frozen fruit and vegetable sub- sector compared to the Common Agricultural Policy (CAP). The study based on the survey data with 14 processors in Turkey and the secondary data. 57.1% of examined total companies have got over 10.000 t/year freezing capacity. All of the companies use IQF (Individual Quick Freezing) system. 18 species vegetables and 9 species fruits have been using in the sector. In the European Union (EU), frozen fruit and vegetable sector has Common Organisations of Markets. The sector are being supported on this context by the EU. But, the frozen fruit and vegetable sector in Turkey is being treated as an industrial sector. KEYWORDS Quick Frozen, Fruit- Vegetable, Economy-Politics, Turkey, European Union.