At nalı böbrekte perkütan nefrolitotomi başarısını etkileyen faktörler
Percutaneous nephrolithotomy of the horseshoe kidneyfactors affecting success
  1. Tez No: 848758
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi yapılan at nalı böbrek hastalarında, cerrahi taşsızlık oranının etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: 2009-2023 yılları arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp merkezinde kliniğimize başvuran 188 at nalı böbrek hastası tespit edilmiştir. Bu hastaların 19'una 24 ünit perkütan nefrolitotomi operasyonu gerçekleştirilmiştir. Her cerrahi ünit birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Hastalar post-op rezidu taş izlenen 9 ünit Grup A, post-op rezidu taş izlenmeyen 15 ünit Grup B olarak ikiye ayırılmıştır. Gruplar arası; yaş, cinsiyet, cerrahi öykü, ek komorbiditeler, renal anomaliler, taş alanları, taş sayısı, taş lokasyonu, Guy's Stone skorlaması, Houns-field üniti, PNL çeşidi ve puncture bölgesi, taş cilt mesafesi, hospitalizsyon süresi farklılıklar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza yetişkin ve pediatrik yaş gurubundan at nalı böbreğe sahip olup perkütan nefrolitotomi yapılan pre-operatif ve post-operatif takip ve tedavileri kliniğimizde düzenlenen hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Grup A'da 9 ünit, Grup B' 15 ünit karşılaştırılmıştır. Gruplar arası demografik veri karşılaştırmasında; yaş, cinsiyet, ek hastalıklar ve renal anomaliler arasında istatiksel farklılık izlenmemiştir(p>0,05). Gruplar arası geçirilmiş cerrahi öykü istatiksel olarak anlamlı izlenmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the factors affecting the surgical stone-free rate in horseshoe kidney patients who underwent percutaneous nephrolithotomy. Materials and methods: 188 horseshoe kidney patients who applied to our clinic at İnönü University Turgut Özal Medical Center between 2009 and 2023 were identified. A 24-unit percutaneous nephrolithotomy operation was performed on 19 of these patients. Each surgical unit was evaluated independently. The patients were divided into two: Group A, 9 units with post-operative residual stones, and Group B, 15 units with no post-operative residual stones. Between groups; Differences in age, gender, surgical history, additional comorbidities, renal anomalies, stone areas, number of stones, stone location, Guy's Stone scoring, Houns-field unit, PNL type and puncture area, stone-to-skin distance, and hospitalization time were evaluated retrospectively. Our study included adult and pediatric patients with horseshoe kidneys who underwent percutaneous nephrolithotomy and whose pre-operative and post-operative follow-up and treatments were arranged in our clinic. Results: 9 units in Group A and 15 units in Group B were compared. In the comparison of demographic data between groups; No statistical difference was observed between age, gender, additional diseases and renal anomalies (p>0.05). Previous surgical history was statistically significant between groups (p0.05). The difference in stone area between groups was found to be statistically significant (p0.05).