Dokuma makinalarında elektronik çözgü salma mekanizmalarının matematiksel analizi
Analysing the electronic let-off motions in weaving machine mathematically
  1. Tez No: 84876
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dokuma makinalarında elektronik çözgü salma mekanizmalarının matematiksel analizi amaçlanmıştır. Günümüzde artan dokuma makinası hızları ile birlikte mekanik sistemler yerini elektronik sistemlere bırakmıştır. Ancak prensipte bir farklılık olmamıştır. Mekanik sistemlerde olduğu gibi elektronik sistemler de ölçüm yeri olarak arka köprüyü kullanmıştır. Tezin ilk kısmanda, çözgü salma mekanizmaları gelişim süreci gözönüne alınarak incelenmiştir. Bir sonraki bölümde elektronik çözgü salma mekanizması için çözgü gerginliğinin istenen değerine geçişi ve dokuma süresince davranışı Borland C 5.02 bilgisayar programlama dilinde yazılan bir programla gözlenmiştir. Son bölümde bilgisayar programının çalıştırılmasından elde edilen sonuçlar sunulmuştur ve değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çözgü, Çözgü Gerilimi, Çözgü Levendi, Dokuma Makinası, Elektronik Çözgü Salma Mekanizması
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this work, it is aimed at analysing the electronic let-off motions in weaving mathematically. Electronic let-off motions are employed in weaving machines today in place of mechanical ones with increasing production rates. However, the principle of operation of let-off motions remains the same. Measurement of warp tension is done on the back-rest in electronic let-off motions, too. In the first part of the thesis, development period of let-off motions is reviewed. In the following chapter, the transition and steady state behaviour of warp tension are obtained by using a computer program written in Borland C 5.02 programming language. In the final part, the results are presented and then discussed. KEY WORDS: Warp, Warp Tension, Warp Beam, Weaving Machine, Electronic Let-Off Motion