Amped authenticate yazılımı kullanılarak sayısal görüntü üzerinde şüpheli kameranın tespit edilebilirliği
Detectability of suspect camera on digital image by amped authenticate software
- Tez No: 848777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte sayısal görüntülerin kullanım alanı hızla artmaktadır. Özellikle sosyal ağların çeşitlenmesi ile birlikte insanlar medya sitelerinde kendilerine ve başkalarına ait birçok fotoğrafı ve videoyu paylaşmaktadır. Videolaın özelikle sosyal medyada kullanılması ve üçüncü şahısların da bu videolara çok kısa yoldan ulaşması, videoların kötü amaçlı kullanılmasını ve bilişim suçlarının da artmasını sağlamıştır. Dolayısıyla sayısal görüntülerin kötü amaçlı kullanılması (tehdit, şantaj, özel hayatın gizliliğinin ihlali vb.) insanların diğer insanlarla olan ilişkilerini, insan-devlet ilişkisini ve devletlerin birbirleri ile olan ilişkilerini önemli ölçüde etkilemektedir. Günümüzde insanlar; yaşamlarını, özel anlarını, çevrelerinde değer buldukları konuları kaydetmek ve ayrıca güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli sayısal kameralar kullanmaktadırlar. Bu kameralar, kullanımının ve kaydedilen görüntülerin bilgisayar ya da sayısal ortamda muhafaza edilmesinin kolay olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Ancak bu kameralar suç işlemek amacıyla da kullanılabildiğinden, adli olaylarda sayısal görüntüyü kaydeden şüpheli kameranın tespiti büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, Amped Authenticate yazılımı kullanılarak adli olaylarda suç unsuru görüntünün elde edildiği sayısal kameranın tespitine yönelik incelemeler yapılacaktır. Bu sebeple adli olaylarda suçlunun tespiti ve suça konu olayın aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda suça konu olan sayısal görüntünün çekildiği şüpheli kameranın tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the use of digital images is increasing rapidly. Especially with the diversification of social networks, people share many photos and videos of themselves and others on media sites. The use of videos, especially on social media, and the fact that third parties access these videos in a very short way, have led to the malicious use of videos and the increase in cyber crimes. Therefore, the malicious use of digital images (threat, blackmail, violation of privacy, etc.) significantly affects people's relations with other people, human-state relations and the relations of states with each other. Today, people use various digital cameras to record people's lives, special moments, the subjects they find valuable in their environment, and also to provide security. These cameras are highly preferred because they are easy to use and to store the recorded images in computer or digital media. However, since these cameras can also be used to commit crimes, the detection of the suspect camera recording the digital image in forensic events is of great importance. In this thesis, using Amped Authenticate software, investigations will be made on the detection of the digital camera from which the criminal image is obtained in forensic events. For this reason, it is of great importance to detect the suspect camera from which the digital image is taken, which is the subject of the crime, in studies for the detection of the criminal in forensic incidents and the clarification of the incident that is the subject of the crime.