Neoliberalizing Amed: Gated communities in Diyarbakir 1999-2019
Neoliberalleşen Amed: Diyarbakır'da güvenlikli siteler 1999-2019
  1. Tez No: 669462
  2. Yazar: ESRA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UĞUR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma 1999-2019 yılları arasında Diyarbakır'da yaygın olarak görülmeye başlayan kapılı yerleşim alanlarını Kayapınar ilçesi özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde“Gated Communities”olarak tanımlanan bu güvenlikli konut alanlarının Diyarbakır özelinde sosyo-mekansal ayrışmaya zemin hazırladığı varsayılmaktadır. 1999 yılı Kürtleri temsil eden bir partinin Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimini kazandığı zamana da işaret etmektedir. Bu çalışmayla mekânın üretimi, siyaset ve neoliberalizm bağlamında kapılı yerleşim alanları özelinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the secured housing areas, which started to be widely seen in Diyarbakır between 1999-2019, in Kayapınar district. In the academic literature, it is assumed that these secured housing areas, which are defined as Gated Communities, set the ground for a new socio-spatial separation in Diyarbakır. The year 1999 also marks the time when a new political party representing the Kurds won the election of Diyarbakır Metropolitan Municipality. With this study, gated communities will be examined in the context of the production of space, politics and neoliberalism.