Improving geotechnical properties of silty sand by using xanthan gum and waste brick
Ksatan sakızı ve atık tuğla kullanılarak siltli kumun geoteknik özelliklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 848785
  2. Yazar: RABİA DUYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, siltli kumun mühendislik özelliklerinin ksantan sakızı ve atık bir malzeme olan tuğla ilavesiyle değişimini sunmaktadır. Numuneler, siltli kumun ağırlıkça çeşitli oranlarda ksantan sakızı biyopolimeri (%0, 0.5, 1, 3) ve atık tuğla ağırlığı (%10) ile karıştırılmasıyla hazırlanmış ve daha sonra farklı kür sürelerinin (0, 7, 28 ve 56 gün) sonunda test edilmiştir. Atık malzeme ve biyopolimerin siltli kum üzerindeki etkisini anlamak için özgül ağırlık testi, Atterberg limit testi, düşme konisi testi, kanatlı kesme testi, standart kompaksiyon testi, düşen seviyeli permeabilite testi, Kaliforniya taşıma oranı (CBR), oedometre testi (konsolidasyon), serbest basınç deneyi (UCS) gibi laboratuvar testleri gerçekleştirilmiştir. Tüm deneylerin sonuçlarına göre, zemin iyileştirmesi için siltli kum ve %10 atık tuğla karışımına %0,5 XG eklendiğinde en iyi verimin elde edileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents change the engineering properties of silty sand altered by the addition of xanthan gum and brick which is a waste material. The samples were prepared by mixing silty sand at various proportions by dry weight of xanthan gum biopolymer (0, 0.5, 1, 3%) and dry weight of waste brick (%10), and then tested at the end of different curing times (0, 7, 28, and 56 days). To understand the effect of waste material and biopolymer on silty sand, a series of laboratory tests carried out such as specific gravity test, Atterberg limit test, fall cone test, vane shear test, compaction test, falling head permeability test, California bearing ratio (CBR), oedometer test (consolidation), unconfined compression test (UCS). According to the results of all experiments it was determined that the best efficiency would be obtained when 0.5% XG was added to a mixture of silty sand and 10% waste brick for soil improvement.