Obstetrik anestezide santral blok uygulamalarında ultrasonografi kullanımının etkisi
Utilization of ultrasonography in central block applications in obstetric anesthesia
  1. Tez No: 848797
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZBEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Obstetrik anestezide yaygın olarak kullanılan nöroaksiyel bloklara bağlı oluşan komplikasyon oranları her ne kadar düşük olsa da gebeliğe bağlı gelişen anatomik ve fizyolojik değişiklikler sonucu yapılacak işlemin zorluk oranı ve gelişebilecek komplikasyonların riski artabilmektedir. Çalışmamızın amacı sezaryen operasyonu olacak gebelerde epidural ve intratekal mesafeleri ölçerek cilt-subdural mesafe (USG derinliği) ile iğne derinliği arasındaki ilişkiyi, USG' iğne giriş yerini doğru tespit etme oranını, iğne mesafesini (Beyin omurilik sıvısının akışının geldiği veya epidural aralığın direnç kaybı ile bulunduğu yerde ölçülen iğne derinliğini), deneme sayısını ve blok başarısını değerlendirmektir. Ayrıca işlem sırasında gelişen parestezi ve bel ağrısı ile postoperatif dönemde gelişebilen dura delinmesi sonrası baş ağrısı sorgulanarak kaydedilmiştir. Çalışmamız EÜTF Hastanesi Etik Kurulu tarafından onay alındıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ameliyathanesinde prospektif olarak yapıldı. Onamları alınan, ASA I-II sınıfı, 37-42 gestasyonel haftalarda, nöroaksiyel blok (spinal ve /veya epidural) ile elektif sezaryen operasyonu geçirecek 100 gebe dâhil edildi. Sonuç olarak çalışmamızda USG kullanımının özellikle nöroaksiyel blok uygulamasının zor olduğu gebelerde hem deneme sayısını azalttığını hem de başarı oranını arttırdığını saptadık. Ultrasonografi kullanımının mevcut olan uygulama süresini kısalttığını, ayrıca yapılan seviye tespitinin ve mesafe ölçümlerinin palpasyon ile yapılanla korele olduğunu dolayısıyla komplikasyonların azalmasında önemli bir etken olduğunun kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Obstetric anesthesia are generally low, the difficulty of the procedure and the risk of potential complications may increase due to anatomical and physiological changes related to pregnancy. The aim of our study is to measure epidural and intrathecal distances in pregnant women undergoing cesarean section and to evaluate the relationship between skin-subdural distance (USG depth) and needle depth. We assess the accuracy of USG in determining the needle entry site, needle distance (measured at the site where cerebrospinal fluid flow occurs or where there is a loss of resistance in the epidural space), trial numbers, and block success. Additionally, occurrences of paresthesia and lower back pain during the procedure, as well as postoperative headache following dural puncture, queried and recorded. After obtaining approval from the Ege University Faculty of Medicine Ethical Committee, the study prospectively conducted in the operating room of the Department of Obstetrics and Gynecology at Ege University Hospital. One hundred pregnant women classified as ASA I-II, between 37-42 gestational weeks, undergoing elective cesarean section with neuroaxial block (spinal and/or epidural) included after obtaining their consent. As a result, in our study, we found that the use of USG both reduced the number of attempts and increased the success rate, especially in pregnant women where neuraxial block application was difficult. We concluded that the use of USG shortens the duration of intervention, and that the level determination and distance measurements are correlated with those made by palpation, thus it is an important factor in reducing complications.