Is-OWC system using ofdm with hybrid MDM-PDM incorporating DWDM toward tpbs date rate based 5G (LEO-GEO) satellite communication
Tpbs tarih hızı tabanlı 5G (LEO-GEO) uydu iletişimine yönelik DWDM içeren hibrit mdm-pdm ile ofdm kullanan ıs-owc sistemi
- Tez No: 848809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sabit Dünya Yörüngesi (GEO) tabanlı iletimi ve yüksek veri hızlarını idare etmek için uzun mesafeli iletim ve Tx ve Rx antenleri için İşaretleme hatasının (Pe) ölçeklenebilirliğinin arttırılması, uydu iletişim zorluklarıdır. Bu tez, iki Hermite-Gauss modlu (HG00 ve HG01) Mod Bölmeli Çoğullama (MDM) ve iki polarizasyonlu Polarizasyon Bölmeli Çoğullama (PDM) hibrit bölme yöntemlerini kullanan yeni bir Uydulararası Optik Kablosuz İletişim (Is-OWC) sistemi geliştirir. 5,12 Tbps, 48.000 km iletim, 8 kanallı sistem Sonuçlar, p1 ve (HG00 = -4,83 ve HG01 = -5,16) 48.000 km'de p2 için, -2,42'lik BER FEC eşiğinin ötesinde. Mesafe-OSNR ters ilişkisi Önerilen sistemin OSNR toleransı, 1 mrad Tx ve Rx Pe ile < 50,5 dB idi. İletim mesafesi arttığında maksimum mod gücünden dolayı HG00'ün EVM parametresi HG01'inkinden daha büyüktür. Bununla birlikte, alınan güç ve mesafe, hem Tx/Rx hem de 1 miliradyan Pe'de kayda değer bir alıcı duyarlılığı anlamına gelir. Devrim niteliğindeki sistemin güvenilirliğini test etmek için iki kodlama şemasına sahip bir DP-DQPSK sistemi oluşturuldu, incelendi ve belirtilen sistem kapasitesiyle karşılaştırıldı. Önemli anten yanlış hizalaması nedeniyle OSNR, Rx Pe için 2 mrad'a kadar 3 dB ve daha yüksek pe değerleri için 5 dB değişti. 40.000 km'ye kadar teknik işe yarıyor. Mesafe etkin Tx Pe, 4 mrad'a kadar. Tx/Rx açıklık çapları büyüdükçe geometrik kayıplar ve zayıflama ortadan kaldırılarak beklenen kanal logu BER'i düşürülür. Önerilen yöntem, 5 cm Tx çapının 40.000 km'ye kadar iyi çalıştığını, 10 cm'nin ise belirli kanalların ihtiyaç duyulan mesafeye ulaşmasını sağlayabileceğini keşfetti. 15 cm çapında çalışır. 20 cm sistem performansını artırabilir ancak iletim kayıplarını en aza indirmek için Tx/Rx çapında bir dengeye ihtiyaç vardır. Önerilen yöntem, 10 cm Rx çapıyla 30.000 km'ye kadar veri aktarımı yapmaktadır. 20 cm çaplı şanzımanın menzili 40.000 km'dir. 30 cm 48.000 km iletim için uygundur. Böylece, Rx açıklık çapının Tx açıklık çapının üzerine çıkarılması, anten kazancını etkileyen geometrik kayıpları ve zayıflamayı azaltır.
Özet (Çeviri)
Long-distance transmission to handle Geostationary Earth Orbit (GEO)-based transmission and high data rates and enhancing the scalability of Pointing error (Pe) for Tx and Rx antennas are satellite communication difficulties. This thesis develops a new Intersatellite Optical Wireless Communication (Is-OWC) system employing hybrid division methods of Mode Division Multiplexing (MDM) with two Hermite-Gaussian modes (HG00 and HG01) and Polarization Division Multiplexing (PDM) with two polarizations. 5.12 Tbps, 48,000 km transmission, 8-channel system Results demonstrate reliable system performance over the planned distance and data rate, with an average log BER of (HG00 = -5.02 and HG01 = -5.32) for p1 and (HG00 = -4.83 and HG01 = -5.16) for p2 at 48,000 km, beyond the BER FEC threshold of -2.42. Distance-OSNR inverse relation the recommended system's OSNR tolerance was < 50.5 dB with Tx and Rx Pe of 1 mrad. When transmission distance rises, HG00's EVM parameter is bigger than HG01's due to maximum mode power. However, received power and distance implies a considerable receiver sensitivity at a Pe of 1 milliradian for both the Tx/Rx. A two-coding scheme DP-DQPSK system was built, examined, and compared to the specified system capacity to test the revolutionary system's reliability. OSNR varied by 3 dB for Rx Pe up to 2 mrad and 5 dB for higher pe values due to significant antenna misalignment. Up to 40,000 km, the technique works. Distance enabled Tx Pe up to 4 mrad. As Tx/Rx aperture diameters grow, geometrical losses and attenuation are eliminated, lowering expected channel log BER. The recommended method discovered that 5 cm Tx diameter operated well up to 40,000 km, while 10 cm may enable specific channels reach the needed distance. 15 cm diameter works. 20 cm may increase system performance, but it needs a Tx/Rx diameter trade-off to minimize transmission losses. The recommended method transfers data up to 30,000 km with a 10 cm Rx diameter. 20 cm diameter transmission ranges to 40,000 km. 30 cm are appropriate for 48,000 km transmission. Thus, increasing the Rx aperture diameter above the Tx aperture diameter reduces geometrical losses and attenuation, which impact antenna gain.