Turizm harcamaları içerisindeki yiyecek ve içecek harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The effect of food and beverage expenditures on economic growth in tourism expenditures: The case of Turkey
  1. Tez No: 848839
  2. Yazar: DUYGU ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PEHLİVAN, DOÇ. DR. MURAT TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Turizm sektörü birçok ülkenin ekonomik kalkınmasına hem doğrudan hem de dolaylı bir şekilde destek olmaktadır. İnsanların yeme içme ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkan gastronomi turizmi, son dönemlerde insanların yöresel mutfak lezzetlerini merak etmeleri ile birlikte popüler hale gelmiş ve turizm faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'de 2002-2020 yılları arasında yapılan gastronomi turizmi harcamalarının turizm harcamaları içerisindeki payını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmada 2002-2020 yılları arasındaki yeme içme harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Augmented Dickey-Fuller, Phillips-Peron ve Johansen Eşbütünleşme Testi ile analiz edilmiştir. Serilerin uzun dönem eşbütünleşik hareket ettiği sonucuna ulaşılmasının ardından FMOLS ve CCR yöntemiyle eşbütünleşme ilişkisinin yönü ve katsayısı analiz edilmiştir. Yiyecek içecek harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelendiğinde elde edilen bulgulara göre; değişkenlerin düzey değerde durağan olmadığı ve serilerin birinci farklarının alınmasının ardından durağan oldukları tespit edilmiştir. Eşbütünleşme analizine göre ise, iki bütünleşik vektör saptanmış ve sıfır hipotezi reddedilerek değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olduğu ve yeme içme harcamaları değişkeninin katsayısının anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle, turizm harcamaları içerisinde yer alan yiyecek içecek harcamalarındaki artış ekonomik büyüme artışını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism Sector supports the economic development of many country directly and indirectly. Gastronomy tourism, which appears for receive food and beverage need of people, recently has became more popular and has became important part of tourism business because of the fact that curiosity of the people about local culinary delights. With this work it was aimed to put forth of the share of the gastoronomy tourism expenditures in the tourism expenditures. In this work, the correlation of the between food and beverage expenditures and economic growth was analysed by Augmented Dickey-Fuller, Phillips-Peron and Johansen Cointegration Test on between 2002- 2020. After reaching the conclusion that the series move in long-term, the direction and coefficient of the cointegration correlation was analysed with FMOLS and CCR way. The findings which obtained according to examined the relation of between food and beverage expenditures and economic growth; it has been detected variables are not stable in the level value and after the first difference has been taken of the series are stable. According to analyse of the cointegration, two integrated vector has been located and rejecting the null hypothesis it has been long term relation between the cointegrates and the coefficient of the variable of the food and beverage expenditures was found to be significant. Otherwise, the increase in food and beverage expenditures, which is included in tourism expenditures, positively affects the increase in economic growth.