5 numaralı Nâme-i Hümâyûn Defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi 1-119 (H.1099-1114/m.1687-1702)
The transcription and assessment of the 5th Nâme-i Hümâyûn Register 1-119 (H.1099-1114/m.1687-1702)
- Tez No: 848838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nâme-i Hümâyûn defterleri, Osmanlı Arşivi içinde önemli bir konumda bulunmakta olup, Osmanlı Devleti'nin iç ve dış yazışmalarının hem iç hem de dış kaynakları olarak hizmet etmektedir. Bu defterler, Osmanlı tarihini anlamak için içerdikleri bilgilerle aydınlatıcı bir kaynak niteliği taşımaktadır. Ayrıca, diğer ülkelerle olan ilişkilerini, izlediği politikaları ve periyodik olarak imzalanan antlaşmaları içererek geniş bir perspektife sahiptir. Transkripte edilen 5 numaralı Nâme-i Hümâyûn Defteri, Osmanlı Devleti'nin tarihî sürecini Hicrî 1099-1114 / Miladî 1687-1702 yılları arasında kapsamaktadır. Bu defter, hem dış devletlere gönderilen Nâme-i Hümâyûn suretlerini hem de bu devletlerden Osmanlı Devleti'ne gelen cevapları içermektedir. Bu özelliğiyle, Nâme-i Hümâyûn defterleri zengin bir içeriğe sahiptir ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu defterler, Osmanlı Devleti'nin dış ilişkileri, politikaları ve antlaşmaları hakkında detaylı içgörüler sunmaktadır ve araştırmacılara Osmanlı döneminde uluslararası ilişkileri anlama ve değerlendirme fırsatı sağlamaktadır. Bu belgelerin incelenmesi, Osmanlı Devleti'nin dış politika stratejileri, diplomatik yaklaşımları ve dönemin uluslararası dinamikleri hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirmeye olanak tanır.
Özet (Çeviri)
The Nâme-i Hümâyûn registers hold a significant position within the Ottoman Archives, serving as a crucial primary source for both the internal and external correspondences of the Ottoman State. These registers constitute an essential illuminating source for comprehending Ottoman history through the wealth of information they contain. Furthermore, they offer a broad perspective by encompassing the Ottoman State's relationships with other countries, its pursued policies, and periodically signed treaties. The transcribed 5th Nâme-i Hümâyûn Register spans the historical period of the Ottoman State between Hijri 1099-1114 / Gregorian 1687-1702. This register includes both the copies of Nâme-i Hümâyûn sent to foreign states and the responses received from these states by the Ottoman Empire. With this distinctive feature, the Nâme-i Hümâyûn registers possess rich content, establishing them as a reliable source of information. These registers offer detailed insights into the Ottoman State's external relations, policies, and treaties, providing researchers with an opportunity to understand and evaluate international relations during the Ottoman period. The examination of these documents enables a profound understanding of the Ottoman State's foreign policy strategies, diplomatic approaches, and the international dynamics of the era.