Kahramanmaraş bölgesi yerel halkının göçmen girişimcilere yönelik algısı
Perception of local people of Kahramanmaraş region toward migrant entrepreneurs
  1. Tez No: 848849
  2. Yazar: AYŞE GÜL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Göç olgusu, üzerinde durulması gereken en büyük problemlerden biridir. Göç, değişik nedenlerden dolayı gerçekleşen insan hareketliliği olarak bilinmektedir. İnsanlar nesiller boyunca ekonomik, siyasal ve sosyal sebeplerden dolayı yerleşim yerlerini değiştirmişlerdir. Bu araştırmada ise yakın zamanda tanık olduğumuz Suriye iç savaşından sonra Türkiye'ye göç eden Suriyeli göçmenlerin girişimcilik deneyimlerinin yerel halk üzerindeki algısının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde göç kavramı, göç kavramının tarihi geçmişi, göç türleri, göç kuramları ve uluslararası göç olgusunun yaratmış olduğu etkiler üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda bu bölüm içerisinde girişim ve girişimcilik kavramının tanımı, önemi, girişimcilik türleri, girişimciliği etkileyen ve engelleyen faktörler incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise: Göçmen girişimcilik kavramının tanımı, önemi ve faydaları, göçmen girişimcilik yaklaşımları, Türkiye'ye gerçekleşen göç hareketi ve Suriyeli göçmen girişimciler üzerinde inceleme yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise: Kahramanmaraş bölgesindeki yerel halkın Suriyeli girişimcilere yönelik algı düzeyini belirlemek amacı ile yarı yapılandırılmış mülakat çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular ise yerel halkın göçmen girişimcilere yönelik olumsuz düşüncelerinin altında yatan pek çok neden olduğu, göçmenlere tanınan hakların yerel halkı rahatsızlık ettiği ve bu ayrımın olmadığı ekonomik alanda eşitliğin sağlandığı koşulda göçmene ve göçmen girişimciliğine daha sıcak bakılacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is one of the biggest problems that needs to be addressed. Migration is known as human mobility that occurs for various reasons. People have changed their settlements for economic, political and social reasons for generations. In this research, it is aimed to examine the perception of the local people about the entrepreneurial experiences of Syrian immigrants who migrated to Turkey after the Syrian civil war we witnessed recently. The study consists of three parts. In the first part, the concept of migration, its historical background, types of migration, migration theories and the effects of international migration are discussed. At the same time, in this section, the definition of the concept of enterprise and entrepreneurship, its importance, types of entrepreneurship, factors that affect and hinder entrepreneurship are examined. In the second part of the study, the definition, importance and benefits of the concept of immigrant entrepreneurship, immigrant entrepreneurship approaches, migration movement to Turkey and Syrian immigrant entrepreneurs were examined. In the last part of the study, a semi-structured interview study was conducted to determine the perception level of the local people in the Kahramanmaraş region towards Syrian entrepreneurs. The findings of the study concluded that there are many underlying reasons for the local people's negative thoughts towards immigrant entrepreneurs, that the rights granted to immigrants disturb the local people, and that immigrants and immigrant entrepreneurship will be viewed more favorably if this discrimination does not exist and equality is achieved in the economic field.