Ötekileştirme ve tahakküm bağlamında oryantalizm
Orientalism in the context of marginalization and domination
  1. Tez No: 848850
  2. Yazar: GÜLŞEN BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın konusu ötekileştirme ve tahakküm bağlamında oryantalizmdir. Oryantalizmin Doğu'yu bilme, anlama, yorumlama iddiasıyla ortaya çıkan bilimsel bir çaba olduğu ancak süreç içerisinde çalışmalarını ötekileştirme ve tahakküm ekseninde inşa ederek Batı'nın Doğu üzerindeki egemenliğinin pekişmesinde araçsal bir işleve dönüştüğü hususu üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede Doğu-Batı ayrımını keskin hatlarla belirleyen Antik Çağ, İslamiyet'in doğuşu, coğrafi keşifler, sömürgecilik faaliyetleri, modern dönem gibi tarihin kırılma noktaları esas alınarak oryantalizmin süreç içerisinde nasıl bir forma evrildiği üzerinde odaklanılmıştır. Esasında sürecin bütününe bakıldığında Batı'nın dünyayı kategorik bir ayrışma üzerinden yorumlama geleneği, Antik Yunan'dan itibaren başlar. Batı, kendisini merkezde konumlandırmakla yetinmez; kimliğini inşa ederken öteki kavramından istifade eder. Bu bakış açısı sonraki dönemlerde oryantalizmin temellerini oluşturur. Oryantalizmin doğuşuna dair farklı mülahazalar olsa da İslam'ın tarih sahnesine çıkmasıyla Hristiyanların ve Yahudilerin İslam'a dair reddiyeler yazma ihtiyacı duyması bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Oryantalistlerin Doğu'ya dair yaptığı çalışmalarda ötekileştirme diline başvurması, Batı'nın Doğu'yu tahakküm altına alma teşebbüslerine neden olur. Bu da Batı'nın kolonyalist faaliyetlerini kolaylaştırır. Batı, oryantalizm marifetiyle Doğu'ya bir kimlik dayatır. Oryantalistlerin Doğu-Batı diyalektiği üzerine inşa etmeye çalıştıkları tezler, 20. asırda medeniyetler çatışması şeklinde tezahür eder. Edward Said'in“Oryantalizm”eserinin yayımlanmasıyla oryantalizm ciddi eleştirilere muhatap olur. Bu çerçevede çalışmanın hipotezi,“Oryantalizm; Doğu'yu bilme, anlama, yorumlama iddiasıyla ortaya çıkan bilimsel bir çaba olsa da süreç içerisinde çalışmalarını ötekileştirme ve tahakküm ekseninde inşa ederek Batı'nın Doğu üzerindeki egemenliğinin pekişmesinde araçsal bir işlev görmüştür.”şeklindedir. Çalışmada tarihsel ve betimsel araştırma yöntemi ile belgeye dayalı analiz uygulaması çerçevesinde sonuca ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Orientalism in the context of marginalization and domination. It has been explained that Orientalism is a scientific effort that claims to know, understand and interpret the East, but in the process, it turns into an instrumental function in consolidating the West's dominance over the East by building its work on the axis of marginalization and domination. In this context, the focus is on what form orientalism evolved in the process, based on the breaking points of history such as the Ancient Age, which sharply defined the East-West distinction, the birth of Islam, geographical discoveries, colonial activities and the modern period. In fact, when we look at the whole process, the West's tradition of interpreting the world through a categorical separation begins with Ancient Greece. The West is not content with positioning itself at the center; While building his identity, he benefits from the concept of the other. This perspective forms the foundations of Orientalism in later periods. Although there are different thoughts about the birth of Orientalism, the emergence of Islam on the historical stage and the fact that Christians and Jews felt the need to reject Islam are considered a turning point. Orientalists' use of the language of marginalization in their studies on the East causes the West to attempt to dominate the East. This facilitates the colonialist activities of the West. The West imposes an identity on the East through orientalism. Theses that Orientalists try to build on the East-West dialectic, 20. it appears as a clash of civilizations in the century. With the publication of Edward Said's work“Orientalism”, Orientalism was subjected to serious criticism. In this context, the hypothesis of the study is“Orientalism; although it was a scientific effort that claimed to know, understand and interpret the East, it served an instrumental function in consolidating the West's dominance over the East by building its work on the axis of marginalization and domination in the process.”it is in the form. The study will try to reach conclusions within the framework of historical and descriptive research method and document-based analysis application.