Farklı kumaş yapılarında dikiş büzülmesinin objektif ölçümü ve değerlendirilmesi
Objective measurement and evaluation of seam puckering on different fabric structures
  1. Tez No: 246886
  2. Yazar: FATİH SÜVARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada konfeksiyon endüstrisinde sık karşılaşılan ve ciddi sorun olarak bilinen ve estetik bir problem olarak tanımlanan dikiş büzülmesinin, objektif ölçümü ve değerlendirmesi sunulmuştur. Ölçüm için kamera, ışıklandırma sistemi, dönen platformdan oluşan bir düzenek geliştirilmiştir. Görüntü analizi teknikleri kullanılarak, farklı büzülme derecelerindeki, elastan içeren dokuma kumaşlar ve astarlık kumaşların kırışıklık yoğunlukları hesaplanmıştır. Dikiş büzülmesinin objektif değerlendirme işlemi üzerinde etkili kriterler vurgulanmış, büzülme sonuçları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Objektif ölçüm düzeneği ve değerlendirme prosedüründen elde edilen sonuçlar, önceki çalışmada uzmanlar tarafından subjektif olarak değerlendirmiş değerler ile karşılaştırılmıştır. Hızlı ve maliyeti düşük bir ölçüm sistemi geliştirilmiş, yeterli hassasiyette dikiş büzülme dereceleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seam puckering is known as the most serious and frequently encountered issue and defined as an aesthetical problem in garment manufacturing industry. In this study objective measurement and evaluation of seam puckering were presented. A device consisting of camera, illumination system and rotating stage was developed for measurement. Wrinkle densities of elastic woven stretch fabrics and interlining fabrics, which have various puckering degrees, were calculated using image processing techniques. Effective factors on objective evaluation process of seam puckering were emphasized and effects on puckering results were discussed. The results, which were obtained from objective measurement device and evaluation process, were compared with the ratings that were evaluated by experts subjectively in the previous study. Fast, inexpensive measurement system was developed and sufficient seam puckering degrees were calculated.