Kripto varlıkların hukuki niteliği
The legal nature of cryptocurrency
  1. Tez No: 898574
  2. Yazar: BUĞRA MERTCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF CEMRE HAZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Blokzincir ağlarında üretilen ve dolaşımı yine bu ağlarda gerçekleşen kripto varlıkların kullanım alanı ve market hacimleri gün geçtikçe artmaktadır. Hayatımızın neredeyse her alanına entegre olmaya başlayan kripto varlıkların hukuki nitelikleri tartışmalıdır. Doktrinde, kripto varlıkların hukuki nitelikleri hakkında farklı yönde görüşler bulunmaktadır. Bazı görüşler kripto varlıkları malvarlığı değeri olarak bile nitelemezken bazı görüşler eşya niteliğinde olduklarını savunmaktadır. Bu görüşlere yönetilebilecek temel eleştiri, kripto varlıkların hukuki niteliklerinin bir çatı altında incelemeye çalışmalarıdır. Bu kapsamda, kripto varlıkların neler olduklarının, hangi noktada bir çatı altında incelenip hangi noktada hukuki nitelik olarak ayrıştırılması gerektiğinin incelenmesi çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain networks are producing and circulating crypto assets whose usage areas and market volumes are increasing day by day. The legal qualifications of crypto assets, which are starting to integrate into almost every aspect of our lives, are uncertain. In legal doctrine, there are many opposite views on the legal qualifications of crypto assets. While some opinions do not even qualify crypto assets as property value, some argue that they are in the nature of money. The common mistake in these views is trying to examine the legal qualifications of crypto assets in single category. In this context, our study will focus on examining what crypto assets are, at which point they should be examine in single category, and at which point they should be separated as a legal qualification.