Efemera sanat olarak kar-buz-kum heykel ve Tükiye'deki uygulamaları
Snow-ice-sand sculpture as ephemeral art and its applications in Turkey
- Tez No: 849001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YARKIN BİÇER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Efemera Sanat, geçiciliği ve yok olabilirliği ile öne çıkan bir sanat türüdür. Bu sanatın, süreç içerisinde kavramında bulunan kar, buz ve kum heykellerinin özelliklerinin incelenerek; Dünyadaki örnekleri ile Türkiye'deki uygulamalarına yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, Efemera, Efemera Sanat, Efemera Sanat alanları, tanımları, kavramları ve özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, dünyada Efemera Sanatının tarihi süreç içerisinde kar, buz ve kum heykel sanatının gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki Efemera sanatının gelişimi kar, buz ve kum heykel sanatının süreci ve uygulamalarına yer verilmiştir. Modern ve Postmodern Sanat, birbirini takip eden iki önemli akım olduğu bilinmektedir. Modern sanat, 19. yy. sonlarında ve 20. yy. başlarında ortaya çıkan ve geleneksel sanat anlayışına meydan okuyan bir harekettir. Postmodern sanat ise, 20.yy'ın ortalarında modernizmin aşırılıkları, karşı duruşları ve sınırlamalarına bir tepki olarak ortaya çıkan bir akımdır. 20.yy'da siyasi, askeri ve ekonomik alanda yaşanan kaotik ortam, sanatçıların sanatsal ifade biçimlerini de değiştirmiştir. Bu dönemde, geleneksel sanat anlayışının dışına çıkan yeni sanat akımlarının ortaya çıkmasında bu kaotik ortamın önemli bir rolü olmuştur. 1950'li ve 1960'lı yıllardan itibaren sanatçılar, doğayı keşfetmeye yönelmiş ve onu küresel kapitalizme karşı ticari mekânlardan (müze, sergi salonları, müzayedeler, galeriler) kurtararak kamusal alanlara taşımıştır. Bu değişimle birlikte doğayı tanıyan ve onu işleyen sanatçılar, bizlere yeni bir bakış açısı kazandırarak sanayinin getirmiş olduğu çevre kirliliğini fark etmemizi sağlamıştır. Bu durum, Efemera sanatının ortaya çıkışını ve gelişimini önemli ölçüde etkilemiştir. 20. yy. ortalarında Avrupa ve Amerika kıtasında Efemera sanatın gelişimi ve uygulamaları tüm hızıyla devam ederken, Türkiye'de bu sanatın etkilerini 1980'li yıllardan itibaren görülmeye başlamıştır. Cumhuriyetin ikinci çeyreğinde Avrupa'ya gönderilen sanatçıların dönüşünde ilk etkileri görülmekle birlikte, yeterli destek ve ilgi görmemesi nedeniyle bu sanatın belli bir süre yerinde saydığı görülmektedir. 1975 ve 1980'li yıllardan itibaren ise Postmodern Sanat alanında eserler verilmeye başlamıştır. Ancak Türkiye'de Efemera sanat kapsamında kar, buz ve kum heykel sanatı, 1990'lı yıllardan itibaren akademik düzeyde festivaller, şenlikler ve organizasyonlarda yer almaya başlamıştır. Bu araştırmada, Efemera sanat türlerinin geleneksel ve modern örnekleri, bu sanatın kültürel ve sanatsal önemini ortaya koymak için analiz edilmiştir. Efemera sanat kapsamında yapılan kar, buz ve kum heykellerinin malzemeleri, her birinin kendine özgü özellikleriyle birlikte heykel sanatı bakımından plastik değerleri de ele alınmıştır. Ayrıca yurt dışından (Beş) ve yurt içinden (On) toplam on beş sanatçı görüşleri alınıp analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ephemeral Art is a type of art that stands out with its transience and perishability. By analysing the characteristics of snow, ice and sand sculptures in the concept of this art in the process; examples in the world and their applications in Turkey are included. In the first part of the research, Ephemera, Ephemera Art, Ephemera Art fields, definitions, concepts and features are given. In the second part, the development of snow, ice and sand sculpture art in the historical process of Ephemera Art in the world is examined. In the third part, the development of ephemera art in Turkey, the process and applications of snow, ice and sand sculpture art are given. Modern and Postmodern Art are known to be two important movements that follow each other throughout the history of art. Modern art is a movement that emerged in the late 19th and early 20th centuries and challenged the traditional understanding of art. Postmodern art, on the other hand, is a movement that emerged in the mid-20th century as a reaction to the excesses, oppositions and limitations of modernism. The 20th century's chaotic political, military and economic environment also changed the artistic expression of artists. In this period, this chaotic environment played an important role in the emergence of new art movements that went beyond the traditional understanding of art. From the 1950s and 1960s onwards, artists turned towards exploring nature and moved it out of commercial spaces (museums, exhibition halls, auctions, galleries) and into public spaces against global capitalism. With this change, artists who recognise and process nature have given us a new perspective and made us aware of the environmental pollution brought about by industry. This situation has significantly affected the emergence and development of ephemera art. Following the development of ephemera art in Europe and America, the effects of this art began to be seen in Turkey as of the 1980s. Although the first effects were seen on the return of the artists sent to Europe during the Republican period, it is seen that this art remained in place for a while due to the lack of sufficient support and interest. As of 1975 and 1980s, works in the field of Postmodern Art began to be produced. Within the scope of ephemera art in Turkey, snow, ice and sand sculpture art has started to take place in festivals, festivals and organisations at the academic level since the 1990s. In this research, traditional and modern examples of ephemera art types are analysed to reveal the cultural and artistic importance of this art. The materials of snow, ice and sand sculptures made within the scope of ephemera art, the plastic values in terms of sculpture art together with the unique features of each of them were also discussed. In addition, a total of fifteen artists from abroad (five) and domestically (ten) were analysed.