Obeziteli bireylerde ve sağlıklı gönüllülerdemots-c peptit düzeylerinin karşılaştırılması ve MOTS-C peptit düzeyleri ile inflamasyon, insülin direnci ve endotel fonksiyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Comparative analysis of MOTS-C peptide levels in individuals with obesity and healthybody weigth, and investigation of the correlation between MOTS-C peptide levels,inflammation, insulin resistance, and endothelial function
- Tez No: 849006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM HAYMANA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Obezite Türkiye'de ve tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite patogenezinde hem çevresel hem genetik faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir. Hücresel düzeyde metabolizmaya etki eden çeşitli moleküllerin obezite mekanizmasında rol oynadığı düşünülmekte, bununla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Mitokondriyal bir peptit olan MOTS-C peptidin (Mitochondrial Open Reading Frame of the Twelve S rRNA type-c), metabolizmada önemli rol oynadığına ilişkin çeşitli araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, insanda MOTS-C peptit adı verilen mitokondriyal sinyal molekülünün obeziteli ve sağlıklı vücut ağırlığına sahip bireylerde serum düzeylerini araştırmak; aynı zamanda insülin direnci, endotel fonksiyonu ve inflamasyon ile ilşkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmamız tek merkezli, olgu/kontrol ve kesitsel bir çalışmadır. Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası obeziteli ve sağlıklı bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden birer tüp kan alınarak aynı zamanda tansiyonları ölçülmüştür. Yaş ve cinsiyet ile kilo ve boy bilgileri kaydedilmiştir. Kandan santrifüj edilerek ayrılan serum örnekleri -80 °C derin dondurucuda saklanmıştır. Hedef sayıya ulaşıldığında serum örneklerinde MOTS-C peptit, insülin, asimetrik dimetil arjinin (ADMA), yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein (hsCRP) düzeyleri aynı anda çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 47 obeziteli, 38 normal kilolu olmak üzere toplam 85 birey katılmıştır. Katılımcıların 22'si erkek, 63'ü kadınlardan oluşmaktadır. Katılımcıların ortalama yaşı 32,8±11,29'dur. Obeziteli bireylerin ortalama BKI değeri 36±5,4, normal kilolu bireylerin ise 21,8±1,8 kg/m²'dir. Laboratuvar değerlerine baktığımızda, normal kilolu bireylerdeki ortalama MOTS-C peptit değeri 143,5±41,4 pg/mL, obeziteli bireylerde ise 147,9±46,4 pg/mL'dir. MOTS-C peptit düzeyleri ile obezite arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p değeri: 0,650). HOMA-IR değeri obezitelilerde 3,07±1,36, normal kilolu olanlarda 1,79±0,76 (p=
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a significant public health issue in Turkey and worldwide, influenced by both environmental and genetic factors in its pathogenesis. Various molecules affecting metabolism at the cellular level are thought to play a role in the mechanism of obesity, with research focusing on the mitochondrial peptide known as MOTS-C (Mitochondrial Open Reading Frame of the Twelve S rRNA type-c). The aim of this study is to investigate the serum levels of MOTS-C peptide in individuals with obesity and healthy body weight, while also exploring its associations with insulin resistance, endothelial function, and inflammation. Materials and Methods: This single-center, case-control, cross-sectional study included individuals aged 18-65 with obesity and healthy body weight presenting to the Internal Medicine Department of Gülhane Training and Research Hospital. Blood samples were obtained from participants, and blood pressure was measured simultaneously. Demographic information, including age, gender, weight, and height, was recorded. Serum samples were centrifuged and stored at -80 degrees Celsius. Once the target number was reached, MOTS-C peptide, insulin, Asymmetric Dimethylarginine (ADMA), and high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP) levels were concurrently analyzed in the serum samples. Results: A total of 85 participants, comprising 47 individuals with obesity and 38 with normal weight, were included in the study. Among them, 22 were male, and 63 were female, with a mean age of 32,8±11,29 years. The mean BMI value for individuals with obesity was 36±5,4, while for those with normal weight, it was 21,8±1,8 kg/m². Laboratory findings revealed a mean MOTS-C peptide level of 143,5±41,4 pg/mL in individuals with normal weight and 147,9±46,4 pg/mL in those with obesity, with no significant relationship found between MOTS-C peptide levels and obesity (p-value: 0,650). Insulin resistance, as measured by HOMA-IR, was significantly higher in individuals with obesity (3,07±1,36) compared to those with normal weight (1,79±0,76, p=