Polikistik over sendromu metabolik ve kardiyovasküler risk üzerinde S-TWEAK molekülünün yeri
The importance of s-TWEAK on metabolic and cardiovasculary risk in polycystic ovary syndrome patients
  1. Tez No: 452469
  2. Yazar: KERİME RUMEYSA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda görülen en sık endokrinolojik hastalıktır ve bu yaş grubundaki bireylerin ortalama % 10'da görülmektedir. Hastalarda menstruasyon bozukluğu, klinik ve/veya laboratuar olarak hiperandrojenizm ve overlerde polikistik görünüm vardır. Polikistik over sendromu üreme sistemi üzerine olan etkisi ile birlikte aynı zamanda metabolik bir hastalıktır. Polikistik over sendromu olan bireylerde hiperlipidemi, hipertansiyon, glukoz metabolizma bozuklukları, kardiovasküler hastalıklar aynı yaş grubunda polikistik over sendromu olmayan bireylere göre daha sık görülmektedir. Hastalığın fizyopatolojisi tam olarak bilinmemektedir. Polikistik over sendromlu kadınlarda obezite yaygın bir sorundur özellikle abdominal bölgede daha belirgin bir yağ dağılımı mevcuttur. Bu nedenle yağ dokudan salgılanmakta olan sitokinlerin sekresyonu değişmiştir ve sekresyonu değişen sitokinlerin polikistik over sendromunun fizyopatolojisinde, metabolik bozuklukların gelişmesinde, hastalığın şiddetinde etkili olduğu görülmüştür. Biz bu çalışmada PKOS etyolojisinde yer alan adipoz dozu inflamasyonunda sTWEAK'in pro-inflamatuar rolünü, metabolik ve kardiyovasküler risk üzerine etkisini göstermek istiyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza katılan gönüllüler, Ekim 2015- Mart 2016 tarihleri arasında, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Olgular PKOS'lu hastalar ve kontrol grubu olmak üzere iki grup halinde toplanarak incelendi. Çalışmamıza gönüllü olarak 18-35 yaş arası reprodüktif dönemde, 42 PKOS'lu kadın ve 42 sağlıklı kadın katılmıştır. Her iki grupta, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, bel/kalça oranı (BKO), kan basıncı, modifiye Ferriman-Gallwey skoru (mFG), testosteron, seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG), serbest androjen indeksi (FAI), 75 gr oral glukoz tolerans testi (OGTT) 0. dk, 120. dk glukoz, açlık insulin, homeostatik model – insulin direnci (HOMA-IR) ve lipid profilleri değerlendirildi. Tüm hastalara yine inflamasyonun radyolojik kanıtı olarak karotis doppler ultrasonografi yöntemi ile karotis intima media kalınlığı (cIMT) ölçümü yapıldı. Her iki grupta serum sTWEAK ve hs-CRP düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: PCOS is most often endocrinologic disease which is seen in women of reproductive age and is seen %10 of this age group members. Patients have menstruel disorders, hyperandrogenism as clinically or laboratory and policyctic view in ovarian. Same time PCOS is metabolic disease with effective on urinary system. İndividuals who have PCOS is seen more often hyperlipidemia, hypertension, glucose metabolism disorders, cardiovascular disease according to individuals who have not PCOS in the same age. Physiopathology of the disease isn't known exactly. Obesity is a common problem at women with PCOS, especially there is a more pronounced structure distribution in the abdominal region. Therefore the secretion of cytokines from fat tissue has changed and it has been shown that the secreted cytokines are effective in the pathogenesis of PCOS, in the development of metabolic disorders, and in the severity of disease. We want to demonstrate that s-TWEAK is located in adipose tissue inflammation in PCOS etiology in this case, is affected on metabolic and cardiovascular risk. Materials and Methods: Volunteers participating in our work were selected from patients have recourse to İzmir Bozyaka Training and Research Hospital Endocrinology policlinic on between October 2015 and March 2016. The cases had studied two seperate group; patients have PCOS and control group. 42 healty women, 42 women have PCOS in reproductive period between 18-35 years of age were participated as volunteers in our work. It has been evoluated that BMI, waist circumference, waist hip ratio, blood pressure, modified Ferriman-Gallwey score, testosterone, sex hormone binding globuline, free androgen index, oral glucose tolerance test, fasting insuin, homeostatic model-insulin rezistance ve lipid profile in both groups. All patients measured that carotis intima media thickness measurements made by carotis doppler ultrasonoghraphy as radiologic evidence of inflammation. sTWEAK and hs-CRP levels were measured in both groups and compared.