Psoriasisli hastalarda ateroskleroz riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of atherosclerosis risk in patients with psoriasis
- Tez No: 849011
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARGÜL DENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Psoriasis, patogenezinde yer alan inflamatuar sitokinler nedeniyle deriye sınırlı kalmayıp çok sayıda vasküler ve metabolik komorbiditelere yol açan kronik seyirli sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasisin komorbiditelerinden birisi olduğu düşünülen ateroskleroz, serebrovasküler olay ve miyokart enfarktüsü gibi ölümle sonuçlanabilecek ciddi kardiyovasküler olaylara neden olabilmektedir. Son dönemde yapılan epidemiyolojik çalışmalarda psoriasisli hastalarda ateroskleroz ilişkili kardiyovasküler hastalık sıklığının belirgin olarak arttığı bildirilmektedir. Bu çalışmada, aterosklerozun önemli bir belirteci olan karotis intima media kalınlığının ölçümü yapılarak psoriasis hastalarındaki ateroskleroz riskinin sağlıklı popülasyon ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvuran, son 6 ay içerisinde hiçbir sistemik tedavi kullanmayan, 18 ila 65 yaş aralığında 70 psoriasis hastası ve 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Klinik parametreler olan; yaş, cinsiyet, boy, kilo, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, sigara-alkol tüketimi, psoriatik artrit ve tırnak bulgularının varlığı, ailede psoriasis varlığı sorgulandı. Klinik ölçümlerden; bel ve kalça çevresi, kan basıncı ölçümü yapıldı. Vücut kitle indeksi ve PASI hesaplandı. Karotis intima media kalınlığının ölçümü ile subklinik ateroskleroz varlığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hasta grubundaki bireylerin sağ ve sol karotis arterinden ölçülen karotis intima media kalınlığının ortalamasının ortanca değeri 0,8 mm (min: 0,5 - maks: 1,4) iken; kontrol grubundaki bireylerin 0,6 mm (min: 0,4 - maks: 0,95) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a systemic inflammatory disease with a chronic course that is not limited to the skin but causes many vascular and metabolic comorbidities due to the inflammatory cytokines involved in its pathogenesis. Atherosclerosis, which is thought to be one of the comorbidities of psoriasis. It can cause serious cardiovascular events such as cerebrovascular accident and myocardial infarction, which can result in death. Recent epidemiological studies have reported that the frequency of atherosclerosis-related cardiovascular disease increases significantly in patients with psoriasis. This study aimed to examine the atherosclerosis risk in psoriasis patients in comparison with the healthy population by measuring the carotid intima media thickness, which is an important marker of atherosclerosis. Materials and Methods: The study included 70 psoriasis patients and 50 healthy volunteers between the ages of 18 and 65, who applied to Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Department of Dermatology and did not use any systemic treatment in the last 6 months. Clinical parameters; age, gender, height, weight, age at disease onset, disease duration, smoking and alcohol use, presence of psoriatic arthritis and nail findings, and presence of psoriasis in the family were recorded. Clinical measurements; waist and hip circumference and blood pressure were measured. Body mass index and PASI were calculated. The presence of subclinical atherosclerosis was investigated by measuring carotid intima-media thickness. Results: While the median value of the CIMT value measured from the right and left carotid artery of the individuals in the patient group included in the study was 0.8 mm (min: 0.5 - max: 1.4); individuals in the control group was 0.6 mm (min: 0.4 - max: 0.95).