Kanser hastalarında ilaç tedavisi karmaşıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of medication therapy complexity in cancer patients
- Tez No: 849046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kansere özgü tedaviler ve komorbiditelere yönelik diğer tedaviler nedeniyle artan ilaç sayısı, hastaların ilaç tedavilerini karmaşık hale getirmekte ve bu karmaşıklık ilaçla ilgili sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, medikal onkoloji servisinde yatışı olan kanser hastalarında ilaç tedavisi karmaşıklığını İlaç Tedavisi Karmaşıklık Ölçeği (İTKÖ) aracılığıyla değerlendirmek, karmaşıklığın hastaların uyuncuna ve algıladıkları ilaç yükü üzerine olan etkisini belirlemek ve ilaçla ilgili sorunları tespit ederek önlemektir. Üniversite Onkoloji Hastanesi medikal onkoloji bölümünde prospektif, kesitsel (Haziran 2022 – Nisan 2023) olarak yürütülen çalışmaya 147 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing number of medications due to cancer-specific therapies and other treatments for comorbidities complicates patients' medication therapies and this complexity leads to drug-related problems. The aim of this study was to evaluate the complexity of medication therapy in adult cancer patients hospitalized in a medical oncology ward using the Medication Regimen Complexity Index (MRCI), to determine the effect of complexity on patients' adherence and perceived medication burden, and to identify and prevent drug-related problems. The prospective, cross-sectional study (June 2022 – April 2023) was conducted in the medical oncology department of a University Oncology Hospital and 147 patients were included.