Kedilerde torakolumbar vertebral kırık ve luksasyonların poliaksial vida/rod sistemi ile stabilizasyonu
Stabilization of thoracolumbar vertebral fractures and luxations with polyaxial screw/rod system in cats
  1. Tez No: 849045
  2. Yazar: MEHMET NUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SİNAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kedilerde vertebral kırık ve luksasyonlar belirli sebeplere bağlı olarak sıklıkla meydana gelmektedir. Bu kırık ve luksasyonlar özellikle torokaolumbar bölgeyi etkilemekte, sonucunda nörolojik defisitler meydana gelmekte bu da yaşamlarını olumsuz yönde etkilemekte hatta bakım şartlarının zorluğu nedeniyle ötenazi kararı dahi verilebilmektedir. Kedilerde vertebral kırık ve luksasyonlar için tedavi şeçenekleri sınırlıdır. Sıklıkla gerilim bandı stabilizasyonu, polimetilmetakrilat ve pin veya polimetilmetakrilat ve vida ile satbilizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Kedilerde vertebraların küçük kemik yapılara ve prosessus spinozuslara sahip olması gerilim bandı stabilizasyonunda, yumuşak dokuya ve sinir köklerine yapılan bası ve enfeksiyon riskinin fazla olması polimetilmetakrilat ile stabilizasyonda dezavantajlara neden olmaktadır. Vertebraların poliaksiyal vida ile stabilizasyonu insanlarda son 30 yılı aşkındır sıklıkla kullanılmaktadır. Köpeklerde de spinal fiksasyon, dejeneratif lumbosakral stenoz gibi durumlarda kullanılmaktadır. Yapılan literatür taramalarında kediler ile ilgili herhangi bir kullanımına rastlanılmamıştır. Yapılması planlanan bu tez çalışmasında kedilerin torakolumbar bölge vertebral kırık ve luksasyonlarının poliaksiyal vida/rod sistemi ile stabilizasyonu, bunun klinik ve nörolojik verilerinin ortaya konması ayrıca radyografi ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vertebral fractures and luxations occur frequently in cats due to certain reasons. These fractures and luxations especially affect the thorokaolumbar region, resulting in neurological deficits, which negatively affect their lives, and even euthanasia may be decided due to the difficulty of care conditions. Treatment options for vertebral fractures and luxations in cats are limited. Tension band stabilisation, polymethylmethacrylate and pin or polymethylmethacrylate and screw stabilisation are commonly used. In cats, vertebrae have small bony structures and prosessus spinosus, which are disadvantages of tension band stabilisation, while compression of soft tissue and nerve roots and high risk of infection are disadvantages of polymethylmethacrylate stabilisation. Stabilisation of vertebrae with polyaxial screws has been widely used in humans for more than 30 years. It is also used in dogs in cases such as spinal fixation and degenerative lumbosacral stenosis. In the literature searches, there is no evidence of its use in cats. In this thesis study, it is aimed to stabilise the vertebral fractures and luxations in the thoracolumbar region of cats with the polyaxial screw/rod system, to reveal the clinical and neurological data and to evaluate them with radiography and computed tomography.