Elektrikli araç şarj istasyon optimal lokasyonunun belirlenme yönteminin belirlenmesi
Determination of the way of choosing optimal electric vehicle charging station location
  1. Tez No: 849070
  2. Yazar: MEHMET ALİ BOZALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Geography, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Daha çevre dostu ve verimli birçok alternatif ulaşım imkânı olmasına rağmen, Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkede insanlar özel araçlarını kullanmaktadır. Bu da petrol ürünlerine daha fazla bağımlılığa neden olmaktadır. Bugün Elektrikli Araçlar(EA), enerji açısından bize daha sürdürülebilir bir dünya sunabilecek ve bu bağlılığı azaltabilecek en iyi çözümlerden biri. Elektrikli Araç'ların avantajlarının yanında aynı zamanda dezavantajları vardır, bu nedenle bu araçlardan pozitif anlamda en iyi şekilde yararlanmak için uygun ekonomik ve sürdürülebilir bir sistem tasarlanmalıdır. Elektrikli şarj istasyonlarının yerlerinin belirlenmesi bu bağlamda ortaya çıkan en önemli soru işaretlerinden biridir ve uygulanacak olan her bölge için sorun oluşturmaktadır. Sorunun optimal sonucu verebilmesi için sorun bir dizi bilimsel analizden geçirilmeli ve bu sonuca göre karar verilmelidir. Trabzon'da uygulanan bu çalışmayla birlikte kriterlerin seçimi, harita katmanları ve kaynaklar, kullanılan program ve yazılımlar gibi çalışmada kullanılan materyaller açıklanmıştır. Elektrikli Araç Şarj İstasyonu (EAŞİ) yer seçimi için 3 ana ve 11 alt kriter belirlenmiştir. Bu çalışma, EAŞİ'lerin uygun yerlerini bulmak için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tekniklerinin kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm analizler tamamlandığında, analiz sonucunda Elektrikli Araç şarj istasyonlarının uygunluk haritası elde edilmiştir. Bu uygunluk haritası bize hangi bölgenin araç istasyonu için daha uygun, hangi bölgenin daha az uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are many alternative transportation options that are more environmentally friendly and efficient, people use private vehicles in many countries, including Turkey. This causes greater dependence on petroleum products. Today, electric vehicles are one of the best solutions that can mitigate this dependency and offer us a more sustainable world in terms of energy.. Electric vehicles have both advantages and disadvantages with them, so a suitable and sustainable economical system must be designed to get benefit from these vehicles. Determining the location of electric charging stations is one of the most important questions that arise in this context and poses a problem for every region where they will be implemented. In order for the problem to yield the optimal result, the problem must be subjected to a series of scientific analyzes and a decision must be made based on this result. With this study implemented in Trabzon, the materials used in the study such as the selection of criteria, map layers and resources, and the programs and software used are explained. 3 main and 11 sub-criteria have been determined for Electric Vehicle Charging Station location selection. This study was carried out using a combination of Multi-Criteria Decision Making (MCDM) and Geographic Information System (GIS) techniques to find suitable locations for Electric Vehicle Charging Stations. When all analyzes were completed, the suitability map of electric vehicle charging stations was obtained as a result of the analysis. This suitability map shows us the degree of convenience for different regions.