Kalça kırığı olan 65 yaş üstü hastalarda uyluk MRG ile sarkopeninin değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia with thigh MRI in patients over 65 years of age with hip fracture
  1. Tez No: 849080
  2. Yazar: NUR EZGİ TİRİL
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile kalça kırığı olan 65 yaş üstü hastalarda uyluk MRG ile sarkopeninin değerlendirilmesi, sarkopeninin risk faktörleriyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi ve kalça kırığı olan hastalarda sarkopeni prevalansının belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü yataklı servisinde kalça kırığı tanısı ile yatmakta olan 65 yaş üstü 25 hasta ve kontrol grubu olarak seçilen İç Hastalıkları polikliniğine başvurmuş 65 yaş üstü 25 hasta olmak üzere toplam 50 hastada kesitsel olarak çalışma gerçekleştirildi. Hastalar SARCF anketi uygulandı, El sıkma gücü, vücut kitle indeksi (VKĠ), kol ve baldır çevresi ölçümleri, biyokimyasal kan testleri ve uyluk MRG ile birlikte değerlendirildi. Tüm değerler iki grup arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS (IBM Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we determined the diagnosis of sarcopenia by thigh MRI in patients over 65 years of age with hip fractures, evaluation of sarcopenia's relationship with risk factors,It was also aimed to determine the prevalence of sarcopenia in patients with fractures. This study was conducted at Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi. Orthopedics Department. 25 patients over 65 years of age who were hospitalized in the inpatient service of the Orthopedics and Traumatology department with a diagnosis of hip fracture, and 25 patients over the age of 65 who applied to the Internal Medicine outpatient clinic were selected as the control group. As a result, a cross-sectional study was performed in a total of 50 patients. Patients were evaluated according to their hand grip strength, body mass index (BMI), arm and calf circumference values, biochemical blood tests and thigh MRI for muscle mass measurement.A cross-sectional study was conducted on a total of 50 patients. SPSS (IBM Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used for statistical analysis.