Küresel rekabet ortamında sürdürülebilir iş rekabet stratejileriyle sürdürülebilir işletme performansı arasındaki ilişki
Sustainable business in a global competitive environment the relationship between competitive strategies and sustainable business performance
- Tez No: 849123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda Sürdürülebilir Kalkınmanın ticari para birimlerine entegre edilmesi teşvik edilmektedir. İşletmelerin sürdürülememesi nedeniyle performansı bozulmaya ve sosyal bakımların bozulmasına neden oluyor. Ancak kalıplarda sürdürülebilir stratejiler uygulayıp uygulamayı öğrenmek için İş Sürdürülebilirliği Performans Değerlendirmesi'ne (BSPA) ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, iş düzeyinde sürdürülebilirlik değerlendirmeleri için birçok yaklaşım, araç ve teknik kullanılmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, işletme düzeyindeki çeşitli sürdürülebilirlik değerlendirme yaklaşımlarını, araçlarını ve tekniklerini belirlemeyi sağlamaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınmanın önemine ilişkin literatürün sistematik bir incelemesini üstlenmektedir. Herhangi bir işletme için iş stratejisi hazırlamakdır. Sistematik incelemeler hayati bir bilgi kaynağı olsa da yaygın olarak, sağlık bilimlerinde kullanılsa da sürdürülebilirlik araştırmalarında nadiren kullanılırlar. Sistematik incelemeler bir tür ampirik çalışmaların sonuçlarını nesnel ve sistematik bir şekilde entegre etmeyi amaçlayan bilimsel araştırmadır. Sorunun kendi çalışma alanındaki durumunu belirler. Bu çalışma, literatür taramalarının kısa bir incelemesini sunmaktadır. İşletmelerde sürdürülebilirlik ve iyileştirme, analiz etme, değerlendirme ve değerlendirme yöntemi olarak sistematik bir inceleme önermektedir. İşletmelerde sürdürülebilirliğe ilişkin ilgili literatürün değerlendirilmesi vardır. Literatürün bu sistematik incelemesi bunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In recent years, the integration of Sustainable Development into commercial currencies has been promoted. Due to the unsustainability of businesses, their performance deteriorates and social care deteriorates. But to learn how to implement and implement sustainable strategies in patterns, Business Sustainability Performance Assessment (BSPA) is needed. As a result, many approaches, tools and techniques are used for sustainability assessments at the business level. Therefore, this study enables to identify various sustainability assessment approaches, tools and techniques at the business level. This study undertakes a systematic review of the literature on the importance of sustainable development. It is to prepare a business strategy for any business. Although systematic reviews are a vital source of information, they are widely used in the health sciences but rarely in sustainability research. Systematic reviews are a type of scientific research that aims to integrate the results of empirical studies in an objective and systematic way. Determines the status of the problem in its own work area. This study provides a brief review of literature reviews. Sustainability and improvement in business proposes a systematic review as a method of analyzing, evaluating and evaluating. There is an evaluation of relevant literature on sustainability in business. This systematic review of the literature demonstrates this.