Czernik 41 ve NGC 1342 açık kümelerinin yer ve uzay tabanlı gözlemleri
Ground- and space-based observations of open clusters Czernik 41 and NGC 1342
  1. Tez No: 849164
  2. Yazar: BURÇİN TANIK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında ayrıntılı analizleri yapılan Czernik 41 ve NGC 1342 açık kümelerinin CCD UBV gözlemleri, sırasıyla, 21.07.2020 ile 29.09.2019 tarihlerinde TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki 1m ayna çaplı T100 teleskobuyla yapılmıştır. Gözlem görüntülerinin sayısal değerlere dönüştürülmesinin ardından UBV sisteminde her iki kümenin fotometrik katalogları oluşturulmuştur. Ayrıca merkezi koordinatlar göz önünde bulundurularak 40×40 yay dakika2 küme alanları için Gaia DR3 verileri derlenmiş, böylece her iki kümenin Gaia sisteminde astrometrik, fotometrik ve tayfsal katalogları da oluşturulmuştur. Czernik 41 ve NGC 1342 kümelerinin incelenmesinde UBV ve Gaia sisteminde oluşturulan iki ayrı katalog kullanılmıştır. Analizler sonucunda incelenen iki açık kümenin yapısal, astrometrik ve temel astrofizik parametreleriyle birlikte kinematik ve dinamik yörüngeleri de hesaplanmıştır. Czernik 41 açık kümesinin kinematik incelemesi ilk defa bu çalışmada gerçekleştirilmiştir. Metal bolluğu ve kızarma tayininde UBV sisteminde derlenen kataloglar kullanılmış olup, analizlerde literatürden farklı olarak bağımsız yöntemler kullanılmıştır. Böylece, parametreler arasındaki olası dejenerasyonluğun önüne geçilmiş ve temel astrofizik parametreleri daha doğru ve duyarlı bir şekilde tayin edilmiştir. Temel parametreler üzerine yapılan analizler sonucunda Czernik 41 açık kümesinin kızarma değeri E(B-V) = 1.5000.030 kadir, uzaklığı d = 2485151 pc ve yaşı da t = 6910 Myıl elde edilmiştir. Fotometrik metal bolluğu tayini için kümede F-G tayf türünden anakol yıldızı belirlenemediğinden, Czernik 41'in metal bolluğu Güneş bolluğunda [Fe/H] = 0 dex kabul edilmiştir. NGC 1345 kümesinin bu tez çalışmasında kızarma değeri E(B-V) = 0.2700.043 kadir, fotometrik metal bolluğu [Fe/H] = -0.14 0.07 dex, uzaklığı d = 64542 pc ve yaşı t = 1000150 Myıl hesaplanmıştır. Ayrıca çalışmada, Czernik 41 ile NGC 1342 kümelerinin ışıma gücü ve bugünkü kütle fonksiyonları elde edilmiş ve kütle fonksiyonu sonuçlarının Güneş civarı ile uyumlu olduğu görülmüştür. Kinematik ve dinamik yörünge analizleri iki kümenin de Samanyolu'nun ince disk popülasyonuna ait olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The CCD UBV observations of the Czernik 41 and NGC 1342 open clusters, which were analysed in detail in the thesis, were performed on 21.07.2020 and 29.09.2019, respectively, with the 1m diameter T100 telescope at the TÜBİTAK National Observatory. After converting the observation images to numerical values, photometric catalogues of both clusters were constructed in the UBV system. In addition, considering the central coordinates Gaia DR3 data were compiled for 40×40 arc minute2 cluster area, and thus the astrometric, photometric and spectroscopic catalogues of both clusters were compiled in the Gaia system. Czernik 41 and NGC 1342 clusters were analysed by considering two separate catalogues constructed in the UBV and Gaia systems. As a result of the analyses, the structural, astrometric and fundamental astrophysical parameters as well as the kinematic and dynamical orbits of the two open clusters were calculated. The kinematic analysis of the Czernik 41 open cluster was performed for the first time in this thesis. The catalogues that compiled in the UBV system were used for the determination of metallicity and reddening, and unlike the literature studies, independent methods were used in the analyses. Thus, the possible degeneracy among the parameters was avoided and the fundamental astrophysical parameters were determined more accurately and reliable. Analyses of the basic parameters yielded a reddening value was to be estimated E(B-V) = 1.5000.030 mag, the distance d = 2485151 pc, age t = 6910 Myr, for Czernik 41 open cluster. Because of no main-sequence F-G spectral type star was identified in the cluster for photometric metallicity calibration, the metallicity of Czernik 41 was adopted to be Solar metallicity [Fe/H] = 0 dex. In this study, the reddening of the NGC 1342 was estimated as E(B-V) = 0.2700.043 mag, photometric metallicity as [Fe/H] = -0.140.07 dex, distance as d = 64542 pc and age as t = 1000150 Myr. We also obtained the luminosity and present-day mass functions of the Czernik 41 and NGC 1342 clusters and found that the mass function results are consistent with Solar neighbourhood. Kinematic and dynamical orbit analyses have shown that both clusters are the member of thin disk population of the Milky Way.