Investigating the influence of contextual factors on English language teachers? beliefs
Bağlamsal faktörlerin İngilizce öğretmenlerinin inançları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 370505
  2. Yazar: ERTAN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma ?contextual factors? adı verilen ve literatürde bağlamsal faktörler olarak nitelendirilen etmenler ile İngilizce öğretmenlerinin inançları arasındaki ilişkiyi gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda İngilizce öğretmenlerinin inanç ve uygulamaları ile en yüksek ilişkiye sahip bağlamsal faktör araştırılmış ve özel ve devlet okullarında çalışmakta olan İngilizce öğretmenleri arasında bağlamsal faktörlerden etkilenme bağlamında anlamlı bir farkın varlığı sorgulanmıştır. Literatürde bu amaç için geliştirilmiş ölçek aranmış ve Lumpe, Haney ve Czerniak (1999) tarafından hazırlanan ve Fen Bilgisi eğitimiyle ilgili bağlamsal faktörlerin öğretmenlerin inançlarının üzerindeki etkilerinin incelendiği anket, içeriğinin tamamiyle değiştirilmesi suretiyle kullanılmıştır. Anket maddeleri İngilizce öğretmenleri ile ön görüşme yapılarak ve ilgili literatür taranarak oluşturulmuştur. Geliştirilen yeni ölçek pilot çalışma amacıyla Türkiye?nin çeşitli illerinde çalışmakta olan 82 İngilizce öğretmenine uygulanmış ve toplana veri SPSS ile güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Yapısal geçerlilik için anket içeriği ile ilgili uzman görüşüne başvurulmuş, geçerlilik kısmen sağlanmıştır. Araştırma, Türkiye?nin çeşitli illerindeki özel ve devlet okullarında çalışmakta olan 210 İngilizce öğretmeninin katılımıyla yapılmıştır. Verilerin büyük bir bölümü online olarak sosyal paylaşım siteleri ve forumlar kullanılarak toplanmıştır. Yapılan güvenirlik analizi sonucunda ölçek yüksek oranda güvenilir çıkmış; politika, sınıf, teftiş, öğrenci, okul yönetimi ve öğretmen kaynaklı olmak üzere toplam 6 bağlamsal faktör elde edilmiştir. Toplanan verilerin güvenirliğini gözlemlemek amacıyla 14 katılımcı ile yaklaşık yarım saat süren görüşmeler yapılmış ve toplanan veri anket verileri ile karşılaştırılmıştır. SPSS ile yapılan regresyon analizi neticesinde bağlamsal faktörler ile İngilizce öğretmenlerinin inanç ve uygulamaları arasında yüksek düzeyde ilişki gözlenmiş ve uygulanan korelasyon analizine göre öğrenci kaynaklı bağlamsal faktörlerin sözkonusu faktörler arasında öğretmen üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız örneklem t-testi sonuçlarına göre öğretmen kaynaklı ve okul yönetimi kaynaklı bağlamsal faktörler dışında politika, sınıf, teftiş, ve öğrenci kaynaklı bağlamsal faktörler açısından özel okul ve devlet okullarında çalışmakta olan İngilizce öğretmenleri arasında anlamlı bir fark mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between contextual factors and English language beliefs. In this sense, the contextual factor which is mostly related with English language teachers? beliefs and practices was analyzed and the existence of a meaningful difference between public and private school English teachers in terms of perceived impact of contextual factors was examined. A scale was searched in relevant literature for this purpose and the questionnaire, which was developed by Lumpe, Haney and Czerniak (1999) for the purpose of investigating the effect of contextual factors on science teachers? beliefs, was used by changing its content completely. The questionnaire items were constituted by having pre-interviews with English teachers and reviewing relevant literature. The new scale developed was piloted with 82 public and private school English teachers working in different parts of Turkey and the collected data were subject to reliability analysis with SPSS. The actual study was conducted with the participation of 210 public and private school English teachers working in different parts of Turkey. Most of the data were collected online using social networking sites and English teaching forums. As a result of the reliability analysis, the scale appeared to be highly reliable and six contextual factors were obtained, namely policy, classroom, inspection, student, management, teacher oriented contextual factors. In order to analyse the reliability of the questionnaire data, interviews were conducted with 14 participants lasting roughly half an hour and the collected data were compared with the questionnaire data. As a result of the regression analysis conducted with SPSS, a significant relationship was observed between contextual factors and English language teachers? beliefs and practices. With regard to correlation analysis, it was found out that student oriented contextual factors have the greatest impact on English language teachers. On the basis of independent samples t-test results, except teacher and management oriented contextual factors, meaningful difference was observed between public school and private school English teachers in terms of policy, classroom, inspection, and student oriented contextual factors.