18-49 yaş arası kadınlarda fiziksel aktivite düzeyi ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and depression in women aged 18-49
  1. Tez No: 849181
  2. Yazar: SADIK DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmada İstanbul Gaziosmanpaşa-Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-49 yaş arasındaki erişkin kadın bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Gaziosmanpaşa-Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-49 yaş arasındaki erişkin kadın hastalardan toplam 220 kişi dâhil edilmiş olup anketler yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Demografik veriler anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu ve Birinci Basamakta Beck Depresyon Ölçeğini içeren“18-49 Yaş Arası Kadınlarda Fiziksel Aktivite Düzeyi İle Depresyon Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”anketi kullanılmıştır. Veri analizi IBM SPSS 25 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between physical activity level and depression in adult women aged 18-49 registered at the Istanbul Gaziosmanpaşa-Hürriyet Educational Family Health Center. Materıal and Method: A total of 220 adult women aged 18-49, registered at the Istanbul Gaziosmanpaşa-Hürriyet Education Family Health Center, were included in the study, and surveys were conducted through face-to-face interviews. The survey used in the research included a demographic information questionnaire, the International Physical Activity Short Form, and the Beck Depression Scale for Primary Care.