Normal vücut ağırlıklı ve obez kadınlarda asprosin düzeyi ile beslenme, diyet inflamatuar indeksi ve depresyon durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between asprosine level and nutrition, dietary inflammatory index and depression status in normal body weight and obese women
- Tez No: 953614
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Glikoz metabolizması üzerinde etkili bir adipokin olan asprosinin diyabet ve obezite ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma normal vücut ağırlıklı ve obez kadınlarda asprosin düzeyi ile beslenme, diyet inflamatuar indeksi ve depresyon durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 20-40 yaş arası, 44 obeziteli (BKİ 30.0-40.0 kg/m2) ve 44 normal vücut ağırlıklı (BKİ 18.5-25.0 kg/m2) olmak üzere 88 kadın üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, asprosin düzeyleri, Aşırı Besin İsteği Ölçeği (ABİÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS), Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ), besin tüketim sıklığı, besin tüketim kaydı ve diyet inflamatuar indeksleri (Dİİ) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asprosin, an adipokine that has an effect on glucose metabolism, is thought to be associated with diabetes and obesity. This study aimed to investigate the relationship between asprosine level and nutrition, dietary inflammatory index and depression status in normal body weight and obese women. The study was conducted on 88 women aged 20-40 years, 44 with obesity (BMI 30.0-40.0 kg/m2) and 44 with normal body weight (BMI 18.5-25.0 kg/m2). Participants' general information, anthropometric measurements, biochemical findings and asprosine levels, Excessive Food Cravings Scale (ABBI), Beck Depression Inventory (BDI), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), food consumption frequency, food consumption record and dietary inflammatory indices (DII) were evaluated.