Bir güneş enerjisi santralinin pvsol ve pvsyst programları aracılığıyla tasarım ve analizi
Design and analysis of a solar power plant in pvsol and pvsyst programs
  1. Tez No: 849186
  2. Yazar: AYSUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada teknolojik olayların ve endüstrinin hızlı gelişmesinin bir sonucu olarak fosil enerji kaynaklarının varlığı gitgide azalmaktadır. Günümüzde fosil yakıtların azalması, çevreye verdiği zararlar ve kullanımı ile küresel ısınmanın artması yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi hızlandırmıştır. Gelişmekte olan ülkeler fosil yakıtlara olan bağımlılığını en aza indirgemek için temiz ve sürekli enerji üretimi sağlayacak kaynaklara yönelmektedir. Bu kapsamda ülkemizde yenilenebilir enerji kaynakları çeşitleri incelendiğinde yaygın olarak uygulanabilir olan kaynağın güneş olduğu görülmektedir. Ülkemiz coğrafi konumu, yıl boyunca güneşlenme saati, güneşin geliş açısı vb. kriterlere bakıldığında yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Güneş enerjisi güneş enerjisinden elde edilen, elektrik enerjisi veya ısı enerjisi olarak kullanılabilen, tükenmeyen temiz bir enerji kaynağıdır. Dünyada küresel ısınma probleminin ortaya çıkmasıyla da güneş enerjisinden elektrik üretiminin hızlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Bu çalışmada Şırnak ili Cizre ilçesinde bir güneş enerjisi tesisinin arazi yapısı, meteorolojik verileri ve kurulumu incelenmiştir. Güneş enerjisi projesi, PVSOL ve PVsyst simülasyon programları ile modellenmiştir. Kurulum sonrası devreye alınan tesisin scada aracılığıyla bir yıllık gerçek üretim değerleri elde edilmiştir. PVSOL ve PVsyst simülasyon programları kullanılarak da tesisin tahmini bir yıllık üretim sonuçları alınmıştır. Bu sonuçlar, gerçek üretim değerleri ile bir arada incelenerek simülasyon programlarının gerçek üretim değerlerine yakınlığı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological events and rapid development of industry in the world, the existence of fossil energy resources is gradually decreasing. Today, the decrease in fossil fuels, their damage to the environment and the increase in global warming due to their use have accelerated the trend towards renewable energy sources. Developing countries are turning to sources that will provide clean and continuous energy production in order to minimize their dependence on fossil fuels. In this context, when the types of renewable energy sources in our country are examined, it is seen that the most widely applicable source is the sun. Our country's geographical location, sunshine hours throughout the year, angle of incidence of the sun, etc. Considering the criteria, it has a high solar energy potential. Solar energy is an inexhaustible source of clean energy obtained from the sun and can be used as electrical energy or heat energy. It is seen that electricity production from solar energy is increasing rapidly with the emergence of global warming problem in the world. In this study, the land structure, meteorological data and installation of a solar energy facility in Cizre district of Şırnak province were examined. The solar energy project was modeled with PVSOL and PVsyst simulation programs. One-year real production values of the facility, which was put into operation after installation, were obtained through SCADA. Estimated annual production results of the facility were obtained using PVSOL and PVsyst simulation programs. These results were examined together with the real production values and the closeness of the simulation programs to the real production values was compared.