Prepubertal dönemden erişkin döneme kadar uygulanan farklı beslenme tiplerinin testis, spermatogenez ve sperm kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different nutrition types on testicles, spermatogenesis and sperm quality from prepubertal period to adulthood
- Tez No: 849196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜL, PROF. DR. İBRAHİM ENVER OZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Farklı tip beslenmenin testis, spermatogenez, sperm gelişimi üzerine etkileri incelenerek beslenme ile infertilite arasındaki ilişkinin tespit edilmesi. Materyal ve Metot: Wistar Albino cinsi 40 adet, 21 günlük erkek sıçan, dört gruba ayrıldı (n=10). K grubu; Standart, Kh grubu; %70 karbonhidrat ağırlıklı, Y grubu; %60 yağ ağırlıklı ve P grubu; %50 protein ağırlıklı yem ile 13 hafta beslendi. Deney sonunda VKİ ve sperm analizleri yapıldı. Testis kesitlerinde ışık mikroskobik olarak histolojik ve histomorfometrik inceleme, IHC yöntemle anti-Caspase-3 ve anti-Okludin immünreaktiviteleri belirlendi. Ultra ince kesitlerde TEM incelemeleri yapıldı. Serumda FSH, LH, T ve Adiponektin düzeyleri, testis doku homejenatlarında MDA, KAT, SOD, TAS ve TOS seviyeleri belirlendi. Bulgular: Kh grubunda germinal epitel yüksekliğinde azalma, Johnsen's skorunda düşme, germinatif hücrelerde dejeneratif değişiklikler, bazal membranda artmış PAS pozitiflik ve ondülasyon izlendi. Kaspaz-3 immünreaktivitesinde artış, okludin immünreaktivitesinde azalış tespit edildi. Kh grubunda TOS da artış, TAS da azalma görüldü. Sperm sayısının ve motilitesinin K grubuna kıyasla azaldığı, sperm anomalisinin arttığı tespit edildi. P grubunda histolojik hasarın azaldığı, germinal epitel yüksekliği ve Johnsen's skorunun K grubuna benzer olduğu görüldü. Kaspaz-3 immünreaktivitesinde azalış okludin immünreaktivitesinde artış izlendi. TOS düzeyinde azalma, P grubunda serum FSH, LH ve total T seviyesi tüm gruplara kıyasla artmış tespit edildi. Serum adiponektin seviyesi ise; Kh grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede düşük, P grubunda ise öbür gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek tespit edildi. Sonuç: Uzun süreli Kh ve Y ağırlıklı besin diyetlerinin testiküler hasarı arttırarak, spermatogenez sürecini ve bu süreçle ilişkili hormon düzeylerini bozarak sperm rezervini ve kalitesini azaltarak infertiliteye sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between“diet and infertility”by examining the effects of different types of nutrition on testis, spermatogenesis, sperm development. Material and Method: 40 Wistar Albino male rats, 21 days old, were divided into four groups (n = 10). For a duration of 13 weeks, the K group was fed Standard feed, the Kh group 70% carbohydrate-based feed, the Y group 60% fat-based feed, and the P group 50% protein-based feed. At the end of the experiment, BMI and sperm analyzes were performed. Histological and histomorphometric examination was performed on testicular sections using light microscopy, and anti-Caspase-3 and anti-Occludin immunoreactivities were determined by IHC method. TEM examinations were performed on ultrathin sections. FSH, LH, T and Adiponectin levels were determined in serum, and MDA, KAT, SOD, TAS and TOS levels were determined in testicular tissue homogenates. Results: In the Kh group, a decrease in germinal epithelial height, a decrease in Johnsen's score, degenerative changes in germinative cells, increased PAS positivity and undulation in the basement membrane were observed. An increase in caspase-3 immunoreactivity and a decrease in occludin immunoreactivity were detected. An increase in TOS and a decrease in TAS were observed in the Kh group. It was determined that sperm count and motility decreased compared to group K, and sperm anomalies ıncreased. It was observed that“the histological damage”decreased in the P group, and the germinal epithelium height and Johnsen's score were similar to the K group. A decrease in caspase-3 immunoreactivity and an increase in occludin immunoreactivity was observed. A decrease in TOS level and an increase in serum FSH, LH and total T levels were detected in the P group compared to all groups. Serum adiponectin level was found to be significantly lower in the Kh group compared to the other groups, and significantly higher in the P group compared to the other groups. Conclusion: Long-term diets containing foods rich in Kh and Y may cause infertility by increasing testicular damage, disrupting the spermatogenesis process and the hormone levels associated with this process, and reducing sperm reserve and quality.