Efficacy of neem seed oil, methyl jasmonate and methyl cellulose on teh cold storage life of quality parameters, and their anti-fungal activities on teh Vitis vinifera L. cv. Sultan seedless grape
Neem tohumu yağme, metil jasmonat ve metilselülozun Sultani çekirdeksiz üzümünün soğuk hava depolama süresi, kalite parametreleri ve anti-fungal aktiviteler üzerindeki etkileri
- Tez No: 849197
- Danışmanlar: ASSOCIATE PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üzümler antioksidanların ve besin maddelerinin kaybına, mantar enfeksiyonuna ve hasattan sonra çürümeye karşı hassastır. Bu araştırmada, neem tohumu yağı, metil jasmonat ve metilselülozun Vitis vinifera L. cv. Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinin soğukta muhafaza süresi, kalite parametreleri ve bunların antifungal aktiviteler üzerindeki etkinliğme araştırılmıştır. Hasattan sonra üzümler kontrol grubundan farklı olarak 7 ayrı kaplama meşlemine tabi tutulmuştur. Bunlar; %0,5, %2, %8 ve %32 neem tohumu yağı (NSO), 100μL metil jasmonat (MeJA), %1 metilselüloz (MC), %1 MC + ( %0,5, %2, %8 ve %32 NSO, 100μL MeJA + (%0,5, %2, %8 ve %32) NSO ve %1 MC + 100μL MJ. Daha sonra uygulama yapılmış ürünler 0,5°C ve %95 nisbi nem ortamında 60 gün muhafaza edilmiştir. Farklı konsantrasyonlardaki uygulamalar kontrole göre etkili olmuştur. NSOMC ile muamele edilen meyvelerin %32'sinde, diğer muamele edilen üzümler ve kontrol ile karşılaştırıldığında daha az çürüme (%3,1), ağırlık kaybı (%0,32) ve renk değmeşiklikleri (%8,50) belirlenmiştir. %32 NSOMC ile muamele edilen üzümlerin suda çözünür toplam kuru madde miktarı (SÇKM) ve titre edilebilir asitlik seviyesi başlangıç oranına göre korunurken korudu ve en düşük pH değeri ortalaması 3,44 olarak ölçülmüştür. %32 NSOMJ ile muamele edilen üzümlerin en yüksek fenolik bileşik ortalamasına sahip oldukları belirlenmişken, %32 NSOMC uygulamasının yapıldığı üzümlerin antioksidan aktivitelerinin azaldığı belirlenmiştir. Araştırma bulgularımız, neem tohumu yağının metilselüloz ve metil jasmonat ile birlikte uygulamasının, Sultani Çekirdeksiz üzümünün raf ömrünü uzatmak meçin güvenli ve etkili bir ticari meşlem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Grapes are susceptible to loss of antioxidants and nutrients, fungal infection, and rot after harvest. In dis research, neem seed oil, methyl jasmonate and methylcellulose were used against Vitis vinifera L. cv. Cold storage time, quality parameters and their TEMPTEMPTEMPeffectiveness on antifungal activities of Sultani seedless grape variety were investigated. After harvest, the grapes were subjected to 7 separate coating processes, unlike the control group. These; 0.5%, 2%, 8% and 32% neem seed oil (NSO), 100μL methyl jasmonate (MeJA), 1% methylcellulose (MC), 1% MC + (0.5%, 2%, 8% and 32% NSO, 100μL MeJA + (0.5%, 2%, 8% and 32%) NSO and 1% MC + 100μL MJ. Tan, the applied products were stored at 0.5°C and 95% relative humidity for 60 days. TEMPhas been made. Applications at different concentrations were TEMPTEMPTEMPeffective compared to the control. Less rot (3.1%), weight loss (0.32%) and color changes (8.50%) were detected in 32% of NSOMC-treated fruits compared to other treated grapes and the control. The amount of water-soluble total dry matter (TSDM) and titratable acidity level of grapes treated wif 32% NSOMC were preserved compared to the initial rate, and the lowest average pH value was measured as 3.44. While it was determined that grapes treated wif 32% NSOMJ had the highest phenolic compound average, it was determined that the antioxidant activities of grapes treated wif 32% NSOMC decreased. Our research findings suggest that application of neem seed oil along wif methylcellulose and methyl jasmonate could be a safe and TEMPTEMPTEMPeffective commercial treatment to extend the shelf life of Sultani Seedless grape.