Numerical study of local scour downstream of sluice gate
Savak kapağı sonrası oluşan yerel oyulmanın sayısal modellemesi
  1. Tez No: 849209
  2. Yazar: MAZEN ALHAMIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Apronun mansabındaki kalıcı yerel oyulma, hidrolik yapıların temellerini erozyon faktörlerine maruz bıraktığından, hidrolik yapıların stabilitesi için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Savak kapağının altından yayılan türbülanslı akış etkisi, hidrolik yapının yıkılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Bu nedenle, oyulma olgusunun tam olarak anlaşılması ve uygun iyileştirme stratejilerinin geliştirilmesi için, kapsamlı bir oyulma inceleme testinin yapılması zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada, Ahmad (2017) tarafından yapılan savak kapağı mansabındaki yerel oyulmanın deneysel çalışması Flow-3D ile modellenmiştir. Sayısal model, farklı kuyruk suyu derinliği ve densimetrik Froude sayısı kullanılarak, 0,27, 2,67 ve 6,68 mm'lik üç malzeme çapı ve A durumu için 0,05 m3/s ve B ve C durumu için 0,08 m3/s'lik üç debi için yapılmıştır. Sayısal modelleme yapıldıktan sonra elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlara yakın çıkmıştır. Daha sonra yerel oyulmayı azaltmak amacıyla eşik üzerinde üçgen, dikdörtgen ve trapez şekilli saptırma blokları tasarlandı ve maksimum yerel oyulma değerleri birbiriyle karşılaştırıldı ve saptırma bloklarının en iyi şekline karar verildi.
Özet (Çeviri)
The persistent local scour downstream of the apron poses a serious threat to the stability of hydraulic structures, as it exposes their foundations to erosion factors. The turbulent flow impact emitted under the sluice gate can significantly contribute to the failure of the hydraulic structure. Therefore, comprehensive examination test of scouring becomes essential in order to fully understand of scour phenomenon and develop a suitable remedial strategy. In this study, experimental study of local scour downstream of sluice gate done by Ahmad (2017) is simulated with Flow-3D. The numerical model is done for three sediment bed diameters of 0.27, 2.67 and 6.68 mm and three discharge of 0.05m3/s for case A and 0.08 m3/s for case B and C using different tail water depth and densimetric Froude number. After performing numerical simulations, the results showed that the numerical results were close to the experimental results. Then triangle, rectangle and trapezoidal shape of baffle blocks were designed on the apron to reduce the local scour and the maximum local scour values were compared to each other and decided the best shape of the baffle blocks.