HIf-1α ve KDM3A gen ekspresyonunun kolorektal karsinom ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between HIF-1α and KDM3A gene expression and colorectal carcinoma
- Tez No: 849221
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER, DOÇ. DR. ELİF ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kolorektal kanser (KRK) yaygın kanserlerden biridir ve artan mortaliteyle ilişkilidir. HIF-1α'nın önemi, insanlarda hipoksi ile KRK arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bazı çalışmalarda fark edilmiştir. HIF-1α ekspresyonu KDM3A ile düzenlenebilir. Bu çalışmada HIF-1α, KDM3A ve epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) gen ekspresyonları ile kolorektal karsinom arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Kolorektal kanserli 50 hasta ve 50 sağlıklı kontrolde HIF-1α, KDM3A ve EMT genlerinin ekspresyon düzeyini tespit etmek için qRT-PCR yöntemi uygulanmıştır. HIF-1α, KDM3A, Slug ve ZEB-1 gen ekspresyon seviyeleri, kontrollere kıyasla KRK grubunda önemli ölçüde daha yüksek bulunmuştur. ROC analizinde 0,664 AUC elde edilmiştir. Test ayrıca KDM3A ekspresyon düzeylerini kullanarak KRK hastalarını sağlıklı kontrollerden ayırma konusunda %85,4 özgüllük ve %54 duyarlılık göstermiştir. Bu çalışma, kolorektal kanser ile KDM3A gen ekspresyon seviyesi arasındaki ilişkiyi insan periferal lökosit örneklerinde gösteren ilk çalışmadır. Çalışma sonuçları, KDM3A' nın kolorektal kanser tanı ve tedavisinde önemli bir belirteç gen olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the common cancers and associated with increased mortality. The importance of HIF-1α has been recognized in some studies revealing the relationship between hypoxia and CRC in humans. HIF-1α expression can be regulated by KDM3A. The aim of this study was to investigate the relationship between HIF-1α, KDM3A and epithelial-mesenchymal transition (EMT) gene expressions and colorectal carcinoma. qRT-PCR was performed to detect the expression level of HIF-1α, KDM3A, and EMT genes in 50 patients with colorectal cancer and 50 healthy controls. HIF-1α, KDM3A, Slug and ZEB-1 expression levels were significantly higher in the CRC group compared to the controls. In ROC analysis 0.664 AUC was acquired. The test was also showed 85.4% specificity and 54% sensitivity for separating CRC patients from healthy controls by using the KDM3A expression levels. This is the first study to show the relationship between colorectal cancer and KDM3A gene expression level in human peripheral leukocyte samples. Results of the study suggested that KDM3A might be an important marker gene in the diagnosis and treatment of colorectal cancer.