C-bandı uygulamaları için çeşitli csrr rezonatörler ile değiştirilebilir dereceli dikdörtgen dalga kılavuzu filtre tasarımı ve üretimi
Design and manufacturing of changeable ordered rectangular waveguide filters with various csrr resonators for c-band applications
- Tez No: 849222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GENÇ, DOÇ. DR. İBRAHİM BAHADIR BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mikrodalga teknolojisinde dikdörtgen dalga kılavuzu (DDK) filtreler, genellikle düşük kayıp ve yüksek güç taşıma kapasitesinden dolayı yaygın olarak kullanılırlar. Bu çalışma, geleneksel DDK filtre ve meta-rezonatör kullanılarak DDK filtre tasarımı olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda istenilen derece ve frekans bölgesinde simetrik endüktif iris yapısına sahip bant geçiren DDK filtrelerin analitik yöntemle tasarımı yapılmış ve MATLAB kodları verilmiştir. Örnek bir tasarım olarak 4.5-4.8 GHz aralığında 5. dereceden bir filtre, analitik ve nümerik olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, filtre derecesi, farklı iris kalınlıkları ve değişik iris tiplerinin filtre performansına olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, iris kalınlığı filtrenin frekans cevabında etkili iken, iris uçları veya irislerin dalga kılavuzuyla birleştiği noktalarda belli oranlarda yapılan ovalleştirmelerin frekans cevabında önemli bir etkisi yoktur. % 6.5 bant genişliğine sahip olarak tasarlanan DDK filtre, benzer frekansta tasarlanmış filtrelere göre daha geniş bir bant genişliğine sahiptir. Analitik sonuçlarına göre, 4.5-4.8 GHz aralığında |S11| değeri -20 dB değerinden küçük iken; aynı bölgede |S21| değeri, yaklaşık 0 dB civarındadır. Diğer taraftan CST Studio Suite Microwave programı ile elde edilen benzetim sonuçlarına göre ise, aynı frekans bandında |S11| değeri -18 dB değerinden küçük iken; aynı bölgede |S21| değeri, yaklaşık 0.09 dB civarındadır. Tezin ikinci kısmında ise halka, dikdörtgen ve hilal olmak üzere üç geometride farklı meta-rezonatör kullanılarak bant geçiren DDK filtre tasarlanıp, CST Studio Suite programıyla benzetimi yapılmış ve 4-8 GHz frekans bandı aralığında VNA kullanılarak ölçümü gerçekleştirilmişti. Elde edilen sonuçlara göre hilal geometri olan en geniş bant genişliğine sahip iken dikdörtgen geometri olan ise en dar bant genişliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Rectangular waveguide (RWG) filters are widely used in microwave technology, generally due to their low loss and high power handling capability. This study consists of two main parts: conventional RWG filter and RWG filter design using metaresonator. In the first part, bandpass RWG filters with symmetrical inductive iris structure in the desired degree and frequency region are analytically designed and MATLAB codes are given. As an example, a 5th order filter in the range of 4.5-4.8 GHz is analytically and numerically designed. In addition, the effect of filter degree, different iris thicknesses and different iris types on the filter performance is analysed. According to the results, the iris thickness has an effect on the frequency response of the filter, while the iris tips or the irises at the points where the irises meet the waveguide have no significant effect on the frequency response. The RWG filter designed with a bandwidth of 6.5% has a wider bandwidth than the filters designed at similar frequencies. According to analytical results, |S11| value is less than -20 dB in the range of 4.5-4.8 GHz, while |S21| value is approximately 0 dB in the same region. On the other hand, according to the simulation results obtained with the CST Studio Suite Microwave programme, the |S11| value is less than -18 dB in the same frequency band, while the |S21| value is approximately 0.09 dB in the same region. In the second part of the thesis, bandpass RWG filter was designed by using different metaresonators in three geometries as ring, rectangle and crescent, simulated with CST Studio Suite programme and measured using VNA in the frequency band range of 4- 8 GHz. According to the results obtained, the crescent geometry has the widest bandwidth while the rectangular geometry has the narrowest bandwidth.