Descent control algorithm design for shipborne sea-skimming missiles
Gemiyle taşınan su sathına yakın uçan füzeler için iniş kontrol algoritması tasarımı
  1. Tez No: 849244
  2. Yazar: TUNA GÜN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Denizi sıyırarak uçan füzeler su sathına yakın uçan füzelerdir. Bu, radar tarafından tespit edilmeyi önlemek veya savunma sistemlerinin füzeyi engellemesini zorlaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Su sathına yakın uçan füzelerin, tespit edilmesini engellemek için fırlatıldıktan hemen sonra su yüzeyine inmesi beklenir. Ancak, bu dik iniş, platform hareketleri, katı yakıtlı roket ile balistik uçuş fazı ve farklı çevresel bozucular nedeniyle zorlu bir görevdir. Ayrıca, aşağıda deniz olduğu için füzenin inişinin hızlı ve üst aşım yapmadan gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu nedenle, gürbüz ve hızlı bir iniş kontrol sistemi tasarımı, su sathına yakın uçan füzeler için ana zorluklardan biridir. Bu tez, füzenin deniz yüzeyine hızlı ve gürbüz iniş yapabileceği şekilde sistem girdisini hesaplamak için kestirim modeli ile değiştirilmiş oransal-türevli bir kontrolcü önermektedir. Kontrolcünün amacı üst aşım olmaksızın veya minimum seviyede aşım ile deniz yüzeyine motorla iniş yapabilmeyi hedeflemektedir. Önerilen yöntemin etkinliği, kapsamlı simülasyonlar yoluyla ve geleneksel kontrol yaklaşımları ve güdüm metotlarıyla karşılaştırılırak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sea-skimming missiles are missiles which fly very close to sea surface. This is to avoid detection by radar or make it difficult for defense systems to intercept the missile. Sea-skimming missiles are expected to descend to the surface of the water to start avoiding detection as early as possible right after the launch. However, this steep descent is a challenging task because of the platform movements, ballistic phase with the booster, and different environmental disturbances. It is also expected that the missile's descent should be fast without any overshoot because of the sea below. Thus, a robust and rapid descent control system design is one of the main challenges for sea-skimming missiles. This thesis proposes modified proportional-derivative controller with predictive model for calculating the system input for the powered descent to the sea surface, with no or minimum overshoot. The effectiveness of the proposed method is evaluated through extensive simulations and compared against traditional control approaches and guidance methods.