Design and construction of PVC packaging machine
PVC ambalaj makinesi tasarımı ve inşası
  1. Tez No: 849251
  2. Yazar: IBRAHIM HUWARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polivinil klorür (PVC), imalat sektöründe yaygın olarak kullanılan, çok yönlü ve maliyet-etkin bir termoplastik polimerdir. Otomasyon teknolojilerindeki ilerlemelere rağmen, birçok tesis PVC profil ambalajlamada ağırlıklı olarak manuel iş gücüne bağımlıdır. Bu, sadece operasyonel maliyetleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda ağır profilleri ele alan çalışanlar için güvenlik endişelerini de gündeme getirir. Bu sorunu çözmek amacıyla, bu çalışma, makine bileşenlerinin geliştirilmesi için Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve sistemin verimlilik ve güvenlik protokollerini değerlendirmek için simülasyon teknikleri gibi metodolojileri kullanarak otomatik bir PVC ambalajlama makinesi tasarlamak ve inşa etmek üzere bir girişimde bulunmaktadır. Bu girişim, güvenlik, verimlilik ve mevcut üretim hatlarıyla sorunsuz entegrasyon gibi faktörlere odaklanarak ambalajlama sürecini akıcı hâle getirmeyi amaçlamaktadır. Profil organizasyonu, bir bekleme alanına transfer, sarım ve nihai yerleşim gibi kritik aşamaları otomatikleştirerek, proje daha güvenli ve daha verimli bir operasyonel ortamı teşvik etmeyi planlamaktadır. Bu yenilik, iş gücü maliyetlerini azaltma ve iş yerinde güvenliği artırma potansiyeline sahip, PVC endüstrisini modernize etmeye yönelik önemli bir adım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl chloride (PVC) is a versatile and cost-effective thermoplastic polymer extensively utilized in the manufacturing sector. Despite advancements in automation technologies, many facilities still rely heavily on manual labor for PVC profile packaging. This not only increases operational costs but also raises safety concerns for workers involved in handling heavy profiles. To address this, the current study endeavors to design and construct an automated PVC packaging machine, leveraging methodologies such as Computer-Aided Design (CAD) for the development of the machine components and simulation techniques for assessing the system's efficiency and safety protocols. This initiative aims to streamline the packaging process, focusing on factors like safety, efficiency, and seamless integration with existing production lines. By automating critical stages such as profile organization, transfer to a holding area, wrapping, and final placement, the project anticipates fostering a safer and more efficient operational environment. It is projected that this innovation could potentially minimize labor costs and enhance workplace safety, marking a significant stride towards modernizing the PVC industry with a comprehensive, technology-driven approach.