Bazı genelleştirilmiş ramanujan-nagell denklemlerinin pozitif tamsayı çözümlerinin araştırılması
Investigation of positive integer solutions of some generalized ramanujan-nagell equations
  1. Tez No: 849285
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada x^2+2^a3^b73^c=y^n ve x^2+2^a5^b41^c=y^n denklemlerinin tüm tamsayı çözümleri (x,y,n,a,b,c) için x ve y aralarında asal tamsayılar olmak üzere a,b,c negatif olmayan tamsayılar ve n ≥ 3 koşulları altında incelenmiştir. Ayrıca x^2+3^a11^b17^c =2^δ y^n ve x^2+3^a 19^b 73^c =2^δ y^n denklemleri, negatif olmayan tamsayılar x,y ≥ 1, a,b,c,δ ≥ 0, n ≥ 3 ve ek olarak x ve y aralarında asal tamsayıları için çözülmüştür. İspat için bu denklemler n = 3, n = 4 ve n ≥ 5 için ayrı ayrı incelenmiştir. Bunların yanısıra bilgisayar programı yardımı ile eliptik eğriler teorisi ve Bilu, Hanrot ve Voutier'in ilkel bölen teoremi kullanılmıştır. Bazı özel durumlarda ayrıntılı hesaplamalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, all integer solutions (x, y, n, a, b, c) of the equations x^2+2^a3^b73^c=y^n and x^2+2^a5^b41^c=y^n in non-negative integers a, b and c have determined given that the integers x and y have no common factors and n ≥ 3 . Also, the Diophantine equations x^2+3^a 11^b 17^c =2^δ y^n and x^2+3^a 19^b 73^c =2^δ y^n in non-negative integers x,y ≥ 1, a,b,c,δ ≥ 0 and n ≥ 3 has completely solved with the integers x and y are coprime. In the proof, this equations for n = 3, n = 4 and n ≥ 5 are investigated, singularly. Among other things, the theory of elliptic curves with computer search and primitive divisor theorem owing to Bilu, Hanrot and Voutier have been used. In some exceptional cases detailed calculations have also been made.