8-10 yaş arası çocuklara uygulanan 8 haftalık yüzme eğitiminin fiziksel, fizyolojik ve kuvvet değerleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks of swimming training applied to children between 8-10 years of age on physical and strength values
- Tez No: 849292
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada, 8-10 yaş aralığındaki çocuklara uygulanan temel yüzme çalışmalarının, bazı fiziksel, fizyolojik ve kuvvet değerleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, kontrol gruplu ön test ve son test desenli deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubunu; Terme Ahmet Ersoy İlkokulu'na devam eden, yaşları 8-10 yaş aralığında değişen daha önce yüzme eğitimi almamış toplam 31 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubuna haftada iki gün, birer saat olmak üzere toplamda 8 hafta temel yüzme çalışmaları yapılmış, kontrol grubu ise herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamıştır. Çalışmalar öncesinde ve sonrasında her iki grubunda; boy, vücut ağırlığı, VKİ, mekik, şınav, bacak kuvveti, sırt kuvveti, dikey sıçrama, denge, esneklik, sağ ve sol el pençe kavrama kuvvetleri ölçülmüştür. İstatistikî analizler için SPSS adlı programdan grup içi karşılaştırmalar için Paired Sample T testi ve gruplar arası karşılaştırmalar için Independent 't' testi kullanılmıştır. Araştırma kontrol grubu sonuçlarında; Boy, vücut ağırlığı, VKİ, şınav, mekik, bacak kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, denge, sol el pençe kavrama kuvveti değerlerinde istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunmazken, dikey sıçrama, şınav, sağ el pençe kavrama kuvveti değerlerinde istatistiksel olarak pozitif yönlü anlamlı fark tespit edilmiştir. Araştırma deney grubu sonuçlarında; VKİ, şınav değerlerinde istatistiksel anlamda herhangi bir fark bulunmazken, boy, vücut ağırlığı, mekik, bacak kuvveti, sırt kuvveti, denge, esneklik, sağ el pençe kavrama, sol el pençe kavrama, dikey sıçrama değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, 8-10 yaş aralığındaki çocuklara uygulanan temel yüzme çalışmalarının, bazı fiziksel ve kuvvet değerleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the effect of basic swimming exercises applied to children between the ages of 8 and 10 on some physical and strength values.In the study, experimental method with control group pre-test and post-test pattern was used.In the research, the experimental and the control group consisted of 31 children who attended Terme Ahmet Ersoy Elementary school, whose ages ranged fm 8 to 10 years, who had not previously received swimming education.The experimental group underwent basic swimming exercises for a total of 8 weeks, two days a week, one hour, while the control group did not participate in any physical activity.Before and after the studies, height, weight, BMI, shuttle, push-up, leg strength, back strength, vertical jump, balance, flexibility, right and left hand claw grip forces were measured .For statistical analyses, the Paired Sample T test was used for intra-group comparisons from the program called SPSS and the Independent 't' test was used for intergroup comparisons.While there was no statistically significant difference in height, weight, BMI, push-up, shuttle, leg strength, back strength, flexibility, balance, left hand claw grip force values in the results of the research control group, a statistically significant positive directional difference in vertical jump, right hand claw grip force values, a negative directional significant difference in push-up values were found.While there was no statistical difference in BMI, push-up values, statistically significant difference was found in height, weight, shuttle, leg strength, back strength, balance, flexibility, right-hand claw grip, left-hand claw grip, vertical jump values in the results of the research experimental group.According to the results of the study, it was determined that basic swimming exercises applied to sedentary children between the ages of 8-10 had a positive effect on some physical and strength values.